Zarząd Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego prosi o nadsyłanie kalendarzy imprez strzeleckich na rok 2012. Z uwagi na nowe unormowania dotyczące przedłużania licencji zawodniczej PZSS, należy zwrócić uwagę na umożliwienie własnym członkom, w szczególności tym posiadającym własną broń do celów sportowych, odbycia stosownej ilości osobostartów w jednym roku. Poniżej przedstawione są zasady dotyczące organizacji zawodów strzeleckich, które w roku 2012 będą wymagane przez Zarząd WZSS w Poznaniu, przy zatwierdzaniu zawodów. Kalendarz imprez WZSS w Poznaniu na rok 2012 zostanie wprowadzony w życie uchwałą Zarządu. Takie działanie ma na celu uwiarygodnienie osobostartów niezbędnych do złożenia wniosku o przedłużenie licencji zawodniczej PZSS. W ciągu całego roku członkowie zwyczajni WZSS będą mogli zgłaszać Zarządowi chęć organizacji innych zawodów, niż te objęte uchwalonym kalendarzem. Zawody te po wypełnieniu procedury zatwierdzenia regulaminu i składu sędziowskiego będą wprowadzane do kalendarza imprez, poprzez stosowną uchwałę Zarządu, na najbliższym jego posiedzeniu.

W związku z powyższym ilość imprez wprowadzanych do kalendarza przez poszczególnych członków jest nieograniczona.

Termin nadsyłania propozycji zawodów strzeleckich do sporządzenia podstawowego kalendarza na rok 2012 upłynie w dniu 15 stycznia 2012 roku. Po tej dacie każde zawody, które nie będą objęte podstawowym kalendarzem, będą musiały być do niego wprowadzane poprzez nowelizację, o czym jest mowa powyżej.

Propozycje zawodów proszę przesyłać drogą elektroniczną na adres mailowy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 czytaj dalej - ZASADY ORGANIZACJI ZWODÓW

ZASADY ORGANIZACJI ZAWODÓW STRZELECKICH
 
Kluby  zrzeszone w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego zobowiązane są przestrzegać postanowienia statutu, regulaminów i uchwał podejmowanych przez Zarząd Związku oraz Zarząd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.   

Zgodnie ze  Zbiorem Regulaminów PZSS zatwierdzonym przez Zarząd PZSS w dniu 29 listopada 2008 roku, każdy organizator może opracować własny regulamin zawodów. Regulamin taki powinien być zatwierdzony przez właściwy terytorialnie wojewódzki związek strzelectwa sportowego. Na terenie działania WZSS w Poznaniu Uchwałą Zarządu nr 5/2010 zadanie to przekazano Kolegium Sędziów, a do zatwierdzania regulaminów zawodów został upoważniony Stanisław Kopaniarz – Przewodniczący Kolegium Sędziów WZSS. W przypadku konieczności jego zastępstwa upoważnionym do tych czynności jest także Pan Jerzy Hyży – członek Kolegium Sędziów WZSS.

Wszystkie zawody strzeleckie organizowane na terenie Wielkopolski przez kluby zrzeszone w Związku muszą być obsługiwane przez sędziów z odpowiednimi uprawnieniami zgodnie z postanowieniami Regulaminu Kolegium Sędziów zatwierdzonym przez Zarząd WZSS i wprowadzonym do realizacji Uchwałą nr 19/2011 z dnia 7 września 2011 roku.

Funkcje sędziowskie dzielą się na funkcje kierownicze i pozostałe.
 
Funkcje kierownicze to:

- delegat techniczny lub obserwator
- sędzia główny zawodów,
- przewodniczący komisji klasyfikacyjnej,
- sędzia główny strzelań,
- kierownik tarczowni,
- kierownik biura obliczeń,
- kierownik sekcji kontroli  broni i wyposażenia.

Pozostałe funkcje sędziowskie:

- sędzia klasyfikacyjny,
- sędzia stanowiskowy,
- sędzia tarczowy,
- sędzia biura obliczeń,
- sędzia sekcji kontroli.

W zawodach klubowych można połączyć niektóre funkcje sędziowskie ale w taki sposób aby zapewnić bezwzględne warunki bezpieczeństwa na strzelnicy. Niezbędne minimum to:

- sędzia główny zawodów,
- przewodniczący komisji klasyfikacyjnej,
- sędziowie główni strzelań / np.50m,25m,10m,rzutki,
- sędzia biura obliczeń,
- sędzia tarczowy.

W zawodach klubowych funkcje kierownicze mogą pełnić  sędziowie posiadający klasę sędziowska II lub wyższą, którzy mają odpowiednie uprawnienia do sędziowania /ważna licencja sędziowska z wyszczególnionymi specjalnościami sędziowskimi/.

Do celów przedłużenia licencji zawodniczej na kolejny rok, zgodnie z postanowieniami „Regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji zawodniczych uprawniających do uczestniczenia we współzawodnictwie sportowym w dyscyplinach wchodzących w skład sportu strzeleckiego”, jako dowód wypełnienia normy czterech osobostartów w ramach jednej dyscypliny strzeleckiej, mogą być przedstawiane komunikaty z zawodów, które mają zatwierdzony regulamin zawodów i uzgodnioną obsadę sędziowską podpisane przez sędziego głównego i przewodniczącego komisji klasyfikacyjnej. Zawody takie powinny być także ujęte w kalendarzu imprez PZSS lub WZSS.

Każdy klub może we własnym zakresie organizować różnego rodzaju imprezy czy konkurencje w ramach których będzie prowadzona klasyfikacja uczestników. Należy jednak pamiętać, że tego typu wewnętrzne przedsięwzięcia nie mogą być uznane za zawody sporty strzeleckiego w myśl przytaczanych powyżej przepisów, a co za tym idzie, wytworzone z nich komunikaty nie mogą służyć do przedłużenia licencji zawodnika. Oczywiście osoby obsługujące takie imprezy nie muszą spełniać kryteriów określonych przez regulaminy Kolegium Sędziów, jednak należy pamiętać, że muszą one posiadać co najmniej uprawnienia do prowadzenia strzelań, co wymuszają inne przepisy dotyczące broni i amunicji.

Jednocześnie pragnę przypomnieć, że sprawy dotyczące organizacji zawodów strzeleckich były ujęte w piśmie skierowanym do Prezesów Klubów zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 11 lutego 2010 roku. Na zakończenie chcę zaznaczyć, że jak najbardziej prawidłowym działaniem klubu, który chce zapewnić swoim zawodnikom możliwość wykonania stosownej ilości osobostartów, jest wprowadzenie do kalendarza imprez strzeleckich WZSS w Poznaniu odpowiedniej liczby zawodów, które będą miały uzgodniony regulamin i obsadę sędziowską.