Poznań, dnia 11 maja 2011 r.


Protokół

Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów
Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
z dnia 11 maja 2011 r.


W dniu 11 maja 2011 r. o godz. 1630, w siedzibie Klubu Strzeleckiego „MAGNUM” w Poznaniu, przy ul. Wincentego Witosa 45, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu (zwane dalej WZD), zwołane przez Zarząd Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, na podstawie Uchwały Zarządu WZSS nr 7 z dnia 23 marca 2011 r.

W posiedzeniu wzięli udział delegaci 18 podmiotów zrzeszonych w WZSS, zgodnie z podziałem dokonanym na podstawie Uchwały Zarządu WZSS nr 5 z dnia 16 lutego 2009 r., ze zmianami wprowadzonymi zgodnie z uchwałą nr 3 z dnia 25 stycznia 2011 r. (lista obecności – załącznik 1). Spośród 64 delegatów na zebranie przybyło 42, nieobecni to 22 osoby
z następujących klubów:

  • BURSZTYN Kalisz    1 osoba,
  • BASZTA Ostrzeszów 1 osoba,
  • DIANA Poznań 3 osoby,
  • WKS GRUNWALD Poznań 1 osoba,
  • BELLONA Kalisz 1 osoba,
  • DWÓR GR. Poznań    1 osoba,
  • IC Piła    1 osoba,
  • DELFIN Biedrusko 2 osoby
  • LESNA Leszno 2 osoby,
  • Wlkp. GRUNWALD Poznań 1 osoba,
  • TARCZA  96 Poznań 1 osoba,
  • KOPERNIK Konin 1 osoba,
  • LOZS Leszno 6 osób.

Zebranie otworzył Prezes WZSS w Poznaniu Tomasz Pawlak, który powitał wszystkich zgromadzonych delegatów. Poprosił o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięć zmarłego, długoletniego trenera klubu LESNA Leszno, Edmunda Stachowiaka.  Przedstawił następnie Uchwałę Zarządu WZSS nr 7 z dnia 6 kwietnia 2010 r. zatwierdzającą projekt Regulaminu Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w dniu 19 kwietnia 2010 r. Przypomniał, że treść projektu jak i innych dokumentów (sprawozdania, porządek obrad) zamieszczone są od kilku tygodni na stronie WZSS. Walne Zebranie przyjęło treść regulaminu bez głosu sprzeciwu (załącznik 2). Następnie Prezes zaproponował kandydaturę Pana Wojciecha Hajdasza na Przewodniczącego WZD. Zgłosił również p. Andrzeja Cepę na Sekretarza WZD. Kandydatury zostały przyjęte jednogłośnie przez wszystkich zgromadzonych delegatów.

Pan Hajdasz przejął prowadzenia obrad. Na wstępie zaproponował powołanie Komisji Mandatowej i Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków i poprosił o podawanie kandydatów. Po ich zgłoszeniu Zebranie jednogłośnie przyjęło skład Komisji Mandatowej:
p. Ryszard Kapłon,
p. Marek Zimnoch,
p. Maciej Madajka.
Po krótkiej chwili Komisja wybrała na swojego przewodniczącego Ryszarda Kapłona.

Komisja Skrutacyjna została wybrana jednogłośnie w składzie:                
p. Wiesław Chyliński,
p. Zygmunt Urbaniak,
p. Wojciech Kowalczyk.
Przewodniczącym został p. Wiesław Chyliński.

Do Komisji Uchwał i Wniosków bez sprzeciwu wybrani zostali:
p. Zenon Józef Schulz,
p. Andrzej Ozorowski
p. Jerzy Hyży.
Przewodniczącym został p. Zenon Józef Schulz.

Przewodniczący Komisji Mandatowej p. Ryszard Kapłon ogłosił wyniki pracy Komisji. Stwierdził, że zebranie posiada kworum i jest uprawnione do podejmowania uchwał. Na sali jest 42 delegatów na 64 zgodnie z listą obecności. (protokół Komisji – załącznik 1).

Ponownie głos zabrał Przewodniczący WZD i przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu w dniu 11 maja 2011 roku

  1. Przyjęcie protokołu z obrad Walnego Zebrania Delegatów WZSS w Poznaniu  z dnia 19 kwietnia 2010 r.
  2. Dyskusja nad sprawozdaniem Zarządu WZSS z działalności w roku 2010.
  3. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok 2010.
  4. Dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami.
  5. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium Zarządowi WZSS w Poznaniu za rok 2010.
  6. Przedstawienie Walnemu Zebraniu projektu uchwały zatwierdzającej plan finansowy Związku na rok 2011 – preliminarz wydatków.
  7. Dyskusja nad przedstawionymi dokumentami.
  8. Głosowanie nad uchwałą zatwierdzającą plan finansowy Związku na rok 2011 – preliminarz wydatków.
  9. Przedstawienie Walnemu Zebraniu projektu zmian w Statucie Związku wraz z projektami uchwał wprowadzającymi go w życie.
  10. Dyskusja nad przedstawionymi dokumentami.
  11. Głosowanie nad uchwałą wprowadzającą w życie zmiany Statutu WZSS oraz jego tekst jednolity.
  12. Przedstawienie Walnemu Zebraniu projektu zmian majątkowych dotyczących sprzętu pozostającego na stanie ewidencyjnym WZSS z projektem uchwały dotyczącej przekazania go członkom zwyczajnym Związku.
  13. Dyskusja nad przedstawionymi dokumentami.
  14. Głosowanie uchwał dotyczących spraw majątkowych.
  15. Wolne wnioski.
  16. Przerwa – około 15 minut na potrzeby Komisji Uchwał i Wniosków.
  17. Sprawozdanie komisji Uchwał  i Wniosków.
  18. Głosowania nad propozycjami uchwał i wniosków.
  19. Zamknięcie obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w Poznaniu.

Ad.1.   Przewodniczący zebrania udzielił głosu Prezesowi WZSS p. Tomaszowi Pawlakowi, który przypomniał, że protokół z Walnego Zebrania Delegatów WZSS w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r., tak jak inne dokumenty Związku, jest do wglądu na stronie internetowej WZSS. Poprosił o wniesienie ewentualnych uwag i zatwierdzenie protokołu. Nikt nie wniósł zastrzeżeń i protokół został zatwierdzony przy jednym głosie wstrzymującym się.

Ad.2.   Prezes WZSS przedstawił sprawozdanie Zarządu WZSS z realizacji Uchwał Walnego Zebrania Delegatów WZSS. Powiedział, że dwie części sprawozdania (finansowa i merytoryczna – załączniki 3 i 4) od kilku tygodni zamieszczone są na związkowej stronie internetowej. O głos poprosił kol. Ryszard Bartkowiak. Powiedział, że ok. 10 stron sprawozdania poświęcone jest Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzeleckiemu. Wyłania się z tego czarny obraz LOZS. Dodał, że w sprawozdaniu brak jest obiektywizmu. Prezes WZSS Tomasz Pawlak odpowiedział, że jest to sprawozdanie WZSS a nie LOZS i taka jest ocena dotychczasowej wspólnej działalności. Powiedział, że zacytowane jest jedno pismo LOZS w całości, gdyż zawiera co najmniej dwie informacje niezgodne z prawdą. Pan Feliks Mielczarek zabrał głos i powiedział,  że ta sprawa nie interesuje wszystkich i poprosił o kontynuowanie posiedzenia z pominięciem dyskusji rozpoczętej przez kol. Bartkowiaka, podkreślając, iż ww. zagadnienia powinny być omawiane na posiedzeniach Zarządu WZSS. Przewodniczący Zebrania udzielił głosu członkowi Zarządu WZSS, trenerowi koordynatorowi kol. Andrzejowi Tomasikowi. Przedstawił on sprawozdanie z działalności WZSS w zakresie szkolenia sportowego. Dokonał oceny poziomu strzelectwa sportowego w Wielkopolsce w roku 2010 w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Za pomocą prezentacji komputerowej przedstawił wyniki rywalizacji województw i klubów w klasyfikacji ogólnej a także z podziałem na poszczególne grupy wiekowe i konkurencje strzeleckie. Przekazał informację o szkoleniu w ramach kadr wojewódzkich (KWJ i KWM) i kadry narodowej. Na koniec dodał, że w związku ze zmianami w ustawach i przepisach, jakie aktualnie następują, konieczne jest przeprowadzenie szkoleń dla trenerów i sędziów strzelectwa sportowego.

Ad.3.   W celu przedstawienia sprawozdania Komisji Rewizyjnej, Przewodniczący WZD poprosił Sekretarza Komisji Pana Ryszarda Stogę. Poinformował on zebranych, że Komisja dokonała kontroli dokumentacji prowadzonej przez Zarząd oraz zapoznała się ze sprawozdaniami Zarządu. Dodał, że we wszystkich posiedzeniach Zarządu uczestniczył przedstawiciel Komisji Rewizyjnej. Komisja Rewizyjna wnioskuje o udzielenie Zarządowi absolutorium za rok 2010 (sprawozdanie – załącznik 5).

Ad.4.   Nikt nie zgłosił się do zabrania głosu.

Ad.5.   Przewodniczący Zebrania p. Wojciech Hajdasz przedstawił Uchwałę nr 1/2011 (załącznik 6) i przystąpił do głosowania, w którym wzięło udział 42 delegatów. Zebranie jednogłośnie udzieliło  Zarządowi absolutorium.

Ad.6.   Prezes WZSS Tomasz Pawlak przedstawił preliminarz wydatków na rok 2011 dotyczących dzieci i młodzieży. Omówił go z uwzględnieniem kwot i rodzaju wydatków. Powiedział, że preliminarz został zatwierdzony przez Zarząd i uzgodniony z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Sportowym jako Porozumienie nr 263/2011. Zwrócił się też do Walnego Zebrania w sprawie upoważnienie Zarządu do opracowania planu finansowo-rzeczowego na rok 2012.

Ad.7.   W dyskusji głos zabrał Pan Kazimierz Sadowski. Zaproponował aby w preliminarzu ująć wydatki na puchary i odznaczenia w związku ze zbliżającym się jubileuszem X-lecia działalności WZSS w obecnym kształcie. Prezes WZSS przyjął to do wiadomości i powiedział, że znajdą się na to pieniądze, ale ze środków własnych.

Ad.8.   Na wniosek Przewodniczącego WZD przeprowadzono głosowania. W głosowaniach brało udział 42 delegatów. Uchwała nr 2/2011 w sprawie wprowadzenia w życie Preliminarza Wydatków WZSS na rok 2011 została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich uczestniczących w zebraniu delegatów. Kolejne głosowanie to Uchwała nr 3/2011 w sprawie upoważnienia Zarządu WZSS do opracowania planu finansowo-rzeczowego na rok 2012. Uchwała również została przyjęta jednogłośnie. (załączniki 7 i 8)

Ad.9.   Wiceprezes Urzędujący WZSS Mateusz Dziubek bardzo szczegółowo przedstawił zaproponowany przez Zarząd projekt zmian w Statucie Związku.  Odnosił się do dużych zmian w ustawie o sporcie, w ustawie o broni i amunicji a także zmian wynikających z praktycznych doświadczeń ponad dwuletniego okresu obowiązywania dotychczasowego Statutu. Korzystając z rzutnika w 21 punktach omówił i uzasadnił każdy paragraf i ustęp statutu, w którym nastąpiły zmiany. Emocje wzbudziła zmiana § 54 dotycząca nabycia, zbycia lub obciążenia majątku Związku. Projekt zmiany przewiduje, aby upoważnić w tej kwestii Zarząd ale wyznaczyć górną granicę  jednorazowego rozporządzenia majątkiem Związku do kwoty 35 tys. zł.

Ad.10.   Wywiązała się krótka dyskusja, z której wynikało, że zaproponowana  zmiana § 54 w opinii delegatów jest uzasadniona, jednak wyznaczona maksymalna kwota jest zbyt mała. Pan Maciej Matczak zaproponował, aby było to 50 tys. zł, z sali padła jeszcze wyższa kwota. Prezes WZSS Tomasz Pawlak uznał, że 50 tys. zł będzie wystarczającą kwotą, umożliwiającą  sprawną działalność Zarządu.

Ad.11.   Przewodniczący Zebrania p. Wojciech Hajdasz zaproponował przystąpienie do głosowania. W głosowaniu brało udział 42 delegatów. Uchwałę nr 4/2011 WZD w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie WZSS, przyjęto jednogłośnie. Kolejną Uchwałę nr 5/2011 WZD w sprawie przyjęcia tekstu jednolitego Statutu WZSS w Poznaniu również przyjęto jednogłośnie. (załączniki 9 i 10)

Ad.12.   Wiceprezes Urzędujący WZSS Mateusz Dziubek poinformował zebranych, że w ramach Zarządu WZSS działa Komisja do spraw rozliczenia majątku ruchomego WZSS (komisja sprzętowa). Przeprowadziła ona inwentaryzację majątku Związku i obecnie kończy prace nad przygotowaniem pełnej dokumentacji, potrzebnej do jego amortyzacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przykładowe tabele inwetaryzacyjne zaprezentowano delegatom przy pomocy rzutnika. Kolejnym etapem uregulowania spraw majątkowych będzie przekazanie na własność podmiotom zrzeszonym w Związku środków trwałych i wyposażenia, które są bezpośrednio użytkowane przez te podmioty. Wyjątkiem będą składniki sprzętu niezbędnego do funkcjonowania kadr wojewódzkich, które pozostaną własnością WZSS.  Nastąpi również spisanie ze stanu środków trwałych i wyposażenia zamortyzowanych w całości lub uszkodzonych i wyeksploatowanych. Elementem koniecznym do przeprowadzenia ww. czynności jest przedłużenie działania komisji sprzętowej oraz  udzielenie upoważnienia Zarządowi przez WZD. Wiceprezes Urzędujący poprosił delegatów o ustosunkowanie się do tych spraw i podjęcie stosownej uchwały.

Ad.13.   Głos zabrał Pan Wojciech Kowalczyk. Krytycznie ustosunkował się do kwestii  w odniesieniu do maszyn znajdujących się na strzelnicy w Antoninku i użytkowanych przez klub Diana. Dodał, że w okresie eksploatacji tych maszyn następowała ich konserwacja i naprawa na koszt klubu i zasadnym byłoby ich przekazanie. Pan Maciej Matczak powiedział, że w sytuacji wykorzystywania maszyn przez członków kadry z wielu klubów, WZSS musi być ich właścicielem. Pan Ryszard Bartkowiak zaproponował, aby przystąpić do głosowania.

Ad.14.   Przewodniczący Zebrania p. Wojciech Hajdasz przeprowadził głosowanie. W głosowaniu brało udział 42 delegatów. Za Uchwałą nr 6/2011 WZD w sprawie upoważnienia Zarządu WZSS do uregulowania spraw majątkowych głosowało 40 delegatów, nikt nie był przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu. (załącznik 11)

Ad.15.   Pan Ryszard Bartkowiak poinformował zebranych, że LOZS obchodzi w tym roku XV-lecie swojej działalności. Z tej okazji zostały przyznane odznaki, między innymi obecnemu na Zebraniu Panu Stanisławowi Kopaniarzowi. Pan Bartkowiak w imieniu Prezesa LOZS dokonał wręczenia odznaki. Przewodniczący Kolegium Sędziów WZSS Pan Stanisław Kopaniarz podziękował za wyróżnienie.  Poinformował wszystkich delegatów, że organizatorzy zawodów strzeleckich nie przysyłają w terminie regulaminów i wykazu sędziów, za wyjątkiem LOZS i „Bocku” Rawicz. Klub Magnum, który często organizuje zawody nie wywiązuje się z tego obowiązku. Dodał, że sędzia musi mieć ważne uprawnienia i powinien być uzgadniany lub wyznaczany przez Kolegium Sędziów. Na aktualnym wykazie jest 621 sędziów, ale nie wszyscy działają czynnie i mają odpowiednie kwalifikacje.

Ad.16.   Przerwa.

Ad.17.   Wystąpił przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków, i poinformował, że do komisji nie wpłynął żaden wniosek ani propozycja uchwały.

Ad.18.   Z uwagi na brak propozycji wniosków i uchwał, o których mowa w ad. 17. nie było podstaw do przeprowadzenia głosowania.

Ad.19.   W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący podziękował delegatom i zamknął Walne Zebranie Sprawozdawcze Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Protokół zawiera 7 stron.

Poznań, dnia 18 kwietnia 2011 r.

 

SPRAWOZDANIE ZA ROK 2010 ZARZĄDU WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU STRZELECTWA SPORTOWEGO Z REALIZACJI UCHWAŁ WALNEGO ZEBRANIA DELEGATÓW

CZĘŚĆ FINANSOWA

Sprawozdanie nie stanowi rozliczenia bilansu Związku, ponieważ tego dotyczyć będzie protokół kontroli Komisji Rewizyjnej. Tak jak w roku poprzednim ma  ono jedynie przybliżyć pewne aspekty działań Zarządu, zmierzających do naprawy finansów organizacji oraz rozliczyć jego podstawowe działania finansowe.

 Rok 2010 Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego rozpoczął z dodatnim bilansem konta wynoszącym:

(plus) 10 915,10 zł.

Dla pełnego obrazu sytuacji finansowej należy jednak dodać, że powyższa kwota rozpoczynająca bilans Związku na dzień 1 stycznia 2010 roku musi zostać pomniejszona o kwotę dotacji z PZSS za rok 2009 czyli 10 625,00 zł, a to oznacza, że do dyspozycji Związku z dniem 1 stycznia 2010 roku pozostawała kwota:

(plus) 290,10 zł.

 W dniu 31 grudnia 2010 roku, na koncie Związku znajdowała się kwota:

(plus) 5 847,86 zł.

Powyższa kwota nie była obciążona żadnymi zobowiązaniami.

Cały rok 2010 był nadal czasem zbierania środków, pozwalających odbudować płynność finansową Związku, po stracie zanotowanej w roku 2008. Tak samo jak w roku 2009, priorytetem było ograniczenie kosztów własnych, funkcjonowania Zarządu.

I.           Koszty funkcjonowania Zarządu i Biura WZSS.

W roku 2009 na odpłatne wyjazdy służbowe przeznaczono kwotę:

1 636,50 zł.

W roku 2010 jeden członek Zarządu – Ryszard Kapłon skorzystał z delegacji służbowej, na przejazd z Rawicza do Poznania, jako członek Komisji Patentowej na egzamin, który odbywał się w dniu 27 marca 2010 roku. Koszt tej delegacji wynosił:

167,16 zł.

 

Tak więc w stosunku do roku poprzedniego, koszty wynikające z delegacji służbowych zmalały o:

1469,34 zł.

 Łączny koszt związany z opłatami za telefony komórkowe, telefon stacjonarny oraz utrzymanie witryny internetowej w roku 2010 pozostał na poziomie roku 2009. Ze służbowych telefonów komórkowych w roku 2010 korzystały te same osoby co w roku poprzednim, czyli:

Wiceprezes Urzędujący –                             Mateusz Dziubek

Sekretarz Zarządu –                                       Andrzej Cepa

Skarbnik –                                                      Dawid Migała

Poniższa tabela przedstawia strukturę wydatków we wskazanych obszarach w ujęciu porównawczym do roku 2009:

 

rok 2009

rok 2010

PORÓWNANIE

Internet

292,80 zł

945,50 zł

plus

652,70 zł

telefony ERA

2 319,11 zł

2 199,71 zł

minus

-119,40 zł

telefony NETIA

2 261,34 zł

1 674,15 zł

minus

-587,19 zł

 

 

 

 

koszty ogółem:

4 873,25 zł

4 819,36 zł

minus

-53,89 zł

 

 

 

 

 

średnia rok

406,10 zł

401,61 zł

minus

-4,49 zł

 

 

 

 

tylko telefony

4 580,45 zł

3 873,86 zł

minus

-706,59 zł

średnia telefony

381,70 zł

322,82 zł

minus

-58,88 zł

 

 

 

 

średnia ERA

193,26 zł

183,31 zł

minus

-9,95 zł

średnia NETIA

188,45 zł

139,51 zł

minus

-48,93 zł

 

Powyższe porównanie wskazuje jednoznacznie, że koszty użytkowania telefonów mają nadal nieznaczną tendencję spadkową, wzrostowi uległy natomiast opłaty związane z utrzymaniem witryny internetowej.

Wzrost opłat związanych z Internetem był związany z wystąpieniem dwóch czynników:

1)         w roku 2009 częściowo koszty utrzymania strony internetowej pokrywał jej Administrator i dopiero od połowy roku 2009 Związek w pełni opłaca koszty związane z jej utrzymaniem;

2)         w roku 2010 opłacono dwie zamiast jednej, faktury związane z utrzymaniem serwera wzss.nazwa.pl, co było podyktowane zmianą wysokości podatku VAT w roku 2011 – faktura, która powinna być zapłacona na początku roku 2011, została wystawiona przez firmę NetArt w roku 2010 z podatkiem 22%, co wymusiło jej zapłacenie do końca  tego roku.

W roku 2011 struktura płatności za telefony ulegnie znacznej zmianie. Powodem tego jest przede wszystkim wzrost podatku VAT oraz zmiana umów, zarówno na telefon stacjonarny oraz na telefony komórkowe. W zeszłorocznym sprawozdaniu zostało zasygnalizowane, że priorytetem będzie pozbycie się łącza stacjonarnego typu ISDN, co powinno w znacznym stopniu ograniczyć koszty abonamentu telefonu NETIA. Udało się to zrealizować w ostatnim kwartale roku 2010. Obecnie abonament miesięczny na telefon stacjonarny wynosi:

85,28 zł

Poprzedni abonament wynosił:

134,20 zł

czyli oszczędność wynosi:

48,92 zł miesięcznie

W roku 2011 zmianie uległa także umowa z Polską Telefonią Cyfrową spółka z o.o. „ERA”. Rozszerzono w niej zakres bezpłatnych minut wchodzących w abonament oraz przeniesiono wszystkie telefony do innego systemu abonamentowego, przewidzianego dla osób prawnych. W tej chwili trudno określić jakie skutki przyniesie powyższa zmiana, gdyż Związek jest w trakcie reklamowania pierwszych rachunków, rozliczanych w ramach nowej umowy. Podstawą reklamacji jest błędne naliczanie wykorzystania bezpłatnych minut. Jednak z pierwszych rachunków należy wywnioskować, że koszty te nie powinny przekraczać średniej faktury z roku 2010.

Podsumowując, koszty użytkowania telefonów spadły w roku 2010 w porównaniu do roku 2009 o:

706,59 zł

czyli średnio miesięcznie o

58,88 zł

Łączny koszt poniesiony na telefony i obsługę witryny internetowej w roku 2010 był niższy o:

53,89 zł

niż w roku 2009.

Tak przedstawiały się podstawowe koszty funkcjonowania Zarządu Związku w roku 2010. Pozostałe koszty to przede wszystkim faktura za udostępnienie pomieszczeń SKS „Dwór Grunwaldzki” na zebrania Zarządu, która wynosiła:

500,00 zł

Ponadto Związek nie ponosił innych kosztów, gdyż dzięki gościnności Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald”, Walne Zebranie Delegatów w roku 2010 przeprowadzono bez kosztów. W roku 2009 Związek poniósł koszt związany ze zorganizowaniem w dniu 14 marca Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego Delegatów w Hotelu „OLIMPIA” w Poznaniu. Koszt ten wyniósł:

 1 440,00 zł.

Dane zawarte powyżej można ująć w następującej tabeli;

delegacje

1 636,50 zł

167,16 zł

minus

-1 469,34 zł

telefony / Internet

4 873,25 zł

4 819,36 zł

minus

-53,89 zł

koszty zebrań / walnego

1 440,00 zł

300,00 zł

minus

-1 140,00 zł

RAZEM:

7 949,75 zł

5 286,52 zł

minus

-2 663,23 zł

 

 

 

 

średni koszt funkcjonowania na jeden miesiąc

662,48 zł

440,54 zł

minus

-221,94 zł

 

Średni koszt miesięcznego funkcjonowania Zarządu Związku, obejmujący obszary wymienione w powyższej tabeli, w roku 2010 był niższy od kosztów osiągniętych w roku 2009  o 221,94 zł.

II.                Składki członkowskie WZSS.

 Podstawowym źródłem finansowym Związku są składki członkowskie. Sprawę składek reguluje Regulamin składek i innych opłat członkowskich WZSS w Poznaniu, przyjęty uchwałą na Walnym Zebraniu Delegatów, odbywającym się w dniu 19 listopada. Jego funkcjonowanie w niezmienionej formie zatwierdzono także podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego Delegatów w dniu 14 marca 2009 roku. W porównaniu z rokiem 2009 spływ składek członkowskich w roku 2010, był zdecydowanie lepszy. Zaległości z roku 2010, podane w ostatnim sprawozdaniu wynosiły:

2 800,00 zł

Zaległości składkowe za rok 2010 wynoszą

1 850,00 zł.

Wskazane zaległości pochodzą praktycznie od dwóch podmiotów:

·          KS „GŁOMIA” Krajenka – zaległość w wysokości 1 050,00 zł

oraz

·          MKS LOK „BASZTA” Ostrzeszów – zaległość w wysokości 600,00 zł

Pozostałe 200,00 zł zaległości leży po stronie LOZS, jednak ta sprawa musi zostać wyjaśniona pomiędzy zarządami obu związków, gdyż ma charakter bardziej związany z zastosowanymi procedurami naliczania składki i weryfikacją aktualnego stanu członków LOZS na dzień 31 stycznia 2010 roku. Powyższe działania zostaną bardziej szczegółowo opisane w drugiej części sprawozdania, dotyczącej wykonywania uchwał.

Poniższa tabela obrazuje stan opłacania składek członkowskich za rok 2010, przez członków zwyczajnych Związku:

 

rok 2010

 

zaległość                z lat poprzednich

aktualna składka za 2010

wpłata

saldo

KS „GŁOMIA” Krajenka, 

650,00 zł

400,00 zł

 

-1 050,00 zł

KS „MAGNUM”

400,00 zł

400,00 zł

800,00 zł

 

KSS LOK „BURSZTYN”,

 

400,00 zł

400,00 zł

 

MKS „KALIBER”,

 

400,00 zł

400,00 zł

 

MKS „DIANA”,

 

400,00 zł

400,00 zł

 

SS „BELLONA”,

 

400,00 zł

400,00 zł

 

SKS „DWÓR GRUNWALDZKI”

 

400,00 zł

400,00 zł

 

SKS „INTER CONNENTAL”

 

400,00 zł

400,00 zł

 

TS „OLIMPIA” Poznań

 

400,00 zł

400,00 zł

 

UKS „KOPERNIK” Konin

400,00 zł

400,00 zł

800,00 zł

 

UKS „SPARTAKUS” Biedrusko

 

400,00 zł

400,00 zł

 

UKS „TARCZA” Piła

250,00 zł

400,00 zł

700,00 zł

( + 50,00 zł)

MKS LOK „BASZTA”

700,00 zł

400,00 zł

500,00 zł

-600,00 zł

UKS „DELFIN”

 

400,00 zł

400,00 zł

 

UKS LOK „LESNA”

400,00 zł

400,00 zł

800,00 zł

 

Wielkopolski KS „GRUNWALD”

 

400,00 zł

400,00 zł

 

WTS „TARCZA 96”

 

400,00 zł

400,00 zł

 

Wojskowy KS „GRUNWALD”

 

400,00 zł

400,00 zł

 

RAZEM:

2 800,00 zł

7 200,00 zł

8 400,00 zł

-1 600,00 zł

LOZS

 

3 600,00 zł

3 400,00 zł

-200,00 zł

RAZEM:

2 800,00 zł

10 800,00 zł

11 800,00 zł

-1 800,00 zł

 

Kwota zaległości składkowych wynikająca z tabeli jest niższa o 50,00 zł, co jest wynikiem nadpłaceni składki członkowskiej przez UKS „TARCZA” Piła. Powyższa nadpłata zostanie zaliczona na poczet składek w roku 2011.

Jak wynika z tej tabeli, tylko jeden Klub nie dokonał żadnej wpłaty na konto WZSS. Jest nim wspominana już GŁOMIA Krajenka. W związku z tym faktem, Zarząd Związku podjął działania, wynikające ze statutu, które miały na celu wyjaśnienie tej sytuacji. Pierwszym krokiem było podjęcie Uchwały nr 17 / 2010 z dnia 29 września 2010 r. w sprawie udzielenia pisemnego upomnienia członkom zwyczajnym Związku Uczniowski Klub Strzelecki „Kopernik” w Koninie oraz Klub Strzelecki „Głomia” przy Gimnazjum w Krajence. Następnie Zarząd w wyniku braku odpowiedzi na pismo do wskazanego podmiotu, informujące o podjętych działaniach i możliwych skutkach podjął Uchwałę nr 9/2011 z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie ustania członkowstwa w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu Klubu Strzeleckiego „GŁOMIA” przy Gimnazjum  w Krajence. Powyższe działania zostaną bardziej szczegółowo opisane w drugiej części sprawozdania, dotyczącej wykonywania uchwał.

Poniżej zamieszczono dane dotyczące terminów opłacenia składki członkowskiej:

1

Stowarzyszenie Strzeleckie „BELLONA”, w dniu 23 lutego 2010 (400,-)

2

Klub Strzelecki „MAGNUM”, 3 marca 2010 (800,-)

3

Uczniowski Klub Strzelecki LOK „LESNA”, 3 marca 2010 (400,-); 21 lipca 2010 (400,-)

4

Wojskowy Klub Sportowy „GRUNWALD”, w dniu 16 marca 2010 (400,-)

5

Młodzieżowy Klub Strzelecki „KALIBER” Gniezno, 29 marca (200,-); 17 grudnia 2010 (200,-)

6

Towarzystwo Sportowe „OLIMPIA”, w dniu 31 marca 2010 (400,-)

7

Wielkopolskie Towarzystwo Sportowe „TARCZA 96”, w dniu 31 marca 2010 (400,-)

8

Uczniowski Klub Sportowy  „DELFIN”, w dniu 13 kwietnia 2010 (400,-)

9

Uczniowski Klub Sportowy  „SPARTAKUS” w dniu 13 kwietnia 2010 (400,-)

10

Klub Strzelectwa Sportowego  „BURSZTYN”, w dniu 16 kwietnia 2010 (400,-)

11

Strzelecki Klub Sportowy „INTER CONTINENTAL” Piła, w dniu 16 kwietnia 20100 (400,-)

12

Wielkopolski Klub Strzelecki „GRUNWALD”, w dniu 19 kwietnia 2010 (400,-)

13

Uczniowski Klub Sportowy „TARCZA” Piła, w dniu 22 kwietnia 2010 (450,-); 16 grudnia 2010 (250,-)

14

Myśliwski Klub Sportowy „DIANA”, w dniu 12 maja 2010 (400,-)

15

MKS LOK „BASZTA”, w dniu 30 września 2010 (500,-)

16

Strzelecki Klub Sportowy „DWÓR GRUNWALDZKI” pierwszy kwartał 2011 (400,-) zaległość z roku 2010

17

Uczniowski Klub Strzelecki „Kopernik” w Koninie pierwszy kwartał 2011(800,-) zaległości z lat 2009 i 2010.

Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa, opłacał swoją składkę członkowską  w pięciu ratach:

  • pierwsza wpłata w dniu 20 maja 2010 roku, która wynosiła 2 450,00 zł, co odpowiada opłaceniu składki za 29 podmiotów z tym, że za pięciu członków opłacono składkę w wysokości 50,00 zł, a za 24 członków w wysokości 100,00 zł. Pozostałe 250,00 zł zostało udokumentowane poprzez przesłanie pisma z roku 2009, skierowanego przez LOZS do PZSS, które dotyczyło nadpłacenia składek członkowskich należnych PZSS w roku 2008, za pięć klubów;
  •  druga wplata w dniu 29 sierpnia 2010 roku, która wynosiła 100,00 zł  i dotyczyła składki za jednego członka LOZS;
  • trzecia wpłata w dniu 3 listopada 2010 roku, która wynosiła 200,00 zł i dotyczyła składki za dwóch członków LOZS;
  • czwarta wpłata w dniu 3 grudnia 2010 roku, która wynosiła 300,00 zł i była częścią składki należnej WZSS od LOZS, jako członka zwyczajnego związku wojewódzkiego;
  • piata wpłata została wykonana na początku roku 2011 i wynosiła 100,00 zł, które było uzupełnieniem czwartej wpłaty do kwoty 400,00 zł.

Razem LOZS dokonał z tytułu składki członkowskiej w WZSS, wpłat za rok 2010 w wysokości 3 400,00 zł. Składka za rok 2010 tego podmiotu, wyliczona na podstawie Regulaminu składek i innych opłat członkowskich, powinna wynosić 3 600,00 zł. Jak już wspomniano powyżej, sprawa powstałej zaległości musi zostać wyjaśniona na szczeblu zarządów obu związków. Problem ten zostanie przedstawiony bardziej szczegółowo w drugiej części sprawozdania, dotyczącej wykonywania uchwał. W tej części sprawozdania należy jednak zaznaczyć, że żadna z wykonanych przez LOZS wpłat z tytułu składki członkowskiej nie została wykonana w terminie określonym w regulaminie składkowym.

Jak można zauważyć, siedmiu członków opłaciło swoją składkę w terminie, czyli do dnia 31 marca 2010 roku. Sześciu następnych członków zapłaciło ją do końca kwietnia 2010 roku. Jest to znaczny postęp w porównaniu do roku 2009, gdzie składkę w terminie opłaciło zaledwie dwóch członków.

WZSS w Poznaniu z zebranych składek członkowskich zgromadził za rok 2010 sumę:

11 800,00 zł.

Jest to 200,00 zł więcej niż w roku 2009. Różnica wynika bezpośrednio z bieżącego regulowania zaległości przez niektóre podmioty. Wysokość wszystkich składek członkowskich za rok 2010, należnych Związkowi, powinna wynieść:

10 800,00 zł.

Tak więc Związek odzyskał 1 000,00 zł zaległości z lat poprzednich.

III.               Dotacja PZSS na statutową działalność związków wojewódzkich.

Drugim poważnym źródłem pozyskiwania funduszy w roku 2010, miały być dotacje na cele statutowe, przyznawane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Środki finansowe, przekazywane w ramach tych dotacji, pochodzą ze składek członkowskich PZSS od osób fizycznych. Zgodnie z Uchwałą nr 18 Zarządu PZSS zasady przyznawania przedmiotowej dotacji, przedstawiają się w następujący sposób:

·     w celu otrzymania dotacji należy zwrócić się z pisemnym wnioskiem do Prezesa PZSS,

·     wniosek musi zawierać cele lub przedsięwzięcia, na które ma być przeznaczona dotacja,

·     wysokość przyznanej dotacji zależy od decyzji Prezesa PZSS i zawiera się w przedziale od 0,00 do 25,00 zł od jednej składki, pomnożonej prze ilość osób ją opłacających,

·     środki pochodzące ze składek od osób fizycznych muszą być przekazywane do PZSS za pośrednictwem związków wojewódzkich,

·     dotacja jest przyznawana tylko w ramach jednego roku, czyli pochodzi jedynie ze składek opłaconych za bieżący rok,

·     rozliczenie dotacji musi nastąpić w formie pisemnej do 15 stycznia roku następnego.

Jeżeli chodzi o pozyskane środki tytułu dotacji PZSS w rok 2010, to Zarząd Związku zwrócił się o przyznanie przedmiotowych funduszy dwukrotnie:

1.          pismem z dnia 6 grudnia 2010 roku o kwotę 17 200,00 zł, odpowiadającą opłaceniu 688 składek do PZSS;

2.          pismem z dnia 15 grudnia 2010 roku o kwotę 1 725,00 zł, odpowiadającą opłaceniu 69 składek do PZSS.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosków, o których mowa powyżej i przyznania maksymalnej kwoty dotacji, Zarząd Związku chciał ją spożytkować w następujący sposób:

1.          Kwota w granicach od  8 500,00 do 9 000,00 zł - przeznaczona na zakup dwóch urządzeń treningowych typu SCATT.

Uzasadnieniem powyższego zakupu była kontynuacją polityki przyjętej przez WZSS, która dotyczy wspomagania nowoczesnymi metodami treningowymi najbardziej uzdolnionej młodzieży z klubów województwa wielkopolskiego. Dzięki zakupom podobnego sprzętu dokonanym w roku 2009, ośrodek szkolenia skupiony wokół kadry wojewódzkiej, staje się coraz bardziej nowoczesny, trenerzy poznają nowe metody treningów, a zawodnicy podnoszą swój poziom sportowy. Realizacja tego zakupu w znacznym stopniu podniesie możliwości stosowania nowoczesnych form treningowych, na większej grupie zawodników, co zdecydowanie poprawi pracę zarówno trenera koordynatora kadry wojewódzkiej, jak również współpracujących z nim trenerów klubowych.

2.          Kwota o wartości około 5 000,00 zł przewidywana na zakupy sprzętu oraz środków takich jak:

·          tarcze do strzelań pistoletowych oraz karabinowych, zarówno pneumatycznych jak i kulowych – kwota około 1 100,00 zł,

·          rzutki do strzelań śrutowych – kwota około – 1 000,00 zł,

·          specjalistyczne kalibromierze dla potrzeb obsady sędziowskiej zawodów – kwota około 2 000,00 zł, (10 szt. – oferowane przez firmę  OBRSS „Amigraf” ul. Bernardyńska 10  33-100 Tarnów - www.amigraf.prv.pl; koszt jednego kalibromierza – około 200,00 zł)

·          specjalistyczne kamizelki dla sędziów prowadzących strzelania – kwota około 900,00 zł. (25 szt. kamizelek, szacunkowy koszt jednej kamizelki około 35,00 zł – producent firma „Astra” w Łodzi)

Wyżej wymieniony miał stanowić wsparcie dla organizatorów zawodów strzeleckich, będących podmiotami zrzeszonymi w Leszczyńskim Okręgowym związku Strzelectwa,  odbywających się na terenie województwa wielkopolskiego.

3.          Zgodnie z porozumieniem zawartym z Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzeleckim, kwota pozostająca po realizacji pkt. 1 i 2, zostanie przeznaczona na:

·          refundację kosztów wspominanego podmiotu, poniesionych na wynajem obiektów – strzelnic, na zawody, których wspominany związek był organizatorem. Na pokrycie powyższej kwoty związek okręgowy dysponuje stosownymi dokumentami finansowymi w formie faktur VAT, rachunków i dowodów wpłat – wysokość refundacji nie przekroczy kwoty 3 000,00 zł;

·          zakup drukarki w postaci maszyny wielofunkcyjnej, która jest niezbędna do obsługi organizowanych przez LOZS zawodów strzeleckich, a także biura związku okręgowego – koszt zakupu około 700,00 zł.

Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego otrzymał z PZSS dotację w łącznej wysokości:

18 925,00 zł. (osiemnaścietysięcydziewięćsetdwadzieściapięć złotych 00/100)

z czego:

·          9 965,00 zł pozostawało w gestii WZSS

·          8 960,00 zł było przeznaczone na realizację zadań LOZS

Powyższa kwota pieniędzy została spożytkowana przez WZSS w Poznaniu, w następujący sposób:

Zakupy sprzętu dla WZSS:

L.p.

zakupiony sprzęt

Sprzedawca/Nr Faktury VAT

data zakupu

kwota zakupu

1.

Trenażer strzelecki SCATT USB PRO

- 2 zestawy

DMD Computer Poznań

F.V nr 574/0/10

28.12.2010

9 000,00

2.

Komputer mobilny SAMSUNG NF 310

- 2 zestawy do obsługi trenażerów SCATT

DMD Computer Poznań

F.V nr 559/0/10

16.12.2010

2 800,00

Ogółem:

11 800,00

 

Zakupy sprzętu dla LOZS:

 

L.p.

zakupiony sprzęt

Sprzedawca/Nr Faktury VAT

data zakupu

kwota zakupu

3.

Drukarka wielofunkcyjna LEXMARK PRO-205

BIURIMEX Technika Biurowa Leszno

F.V nr 9369/WGŁ/

14.12.2010

770,00

4.

Kalibromierz K – 4 ; 10 sztuk

Firma Wielobranżowa AMIGRAF – Tarnów F.V nr 11/12/2010

10.12.2010

2 074,96

5.

Rzutki strzeleckie – 3 564 szt.

NASTA Poland Sp. z o.o.

F.V nr 325/N/2010

22.12.2010

1 000,06

6.

Tarcze Ksp – 4 000 szt. ; Psp – 2 000 szt.

RAW Lublin

F.V nr 03t-12-2010

17.12.2010

1 230,98

7.

Kamizelka: Sędzia PZSS – 10 szt.

PPHU VICTORY Pabianice

F.V nr WG/F/450/10

23.12.2010

920,00

Ogółem:

5 996,00

Ogółem zakupy WZSS i LOZS:

17 796,00

 

Ponadto zgodnie z porozumieniem zawartym z Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa, na podstawie Uchwały nr 21 / 2010 Zarządu WZSS w Poznaniu z dnia 27 grudnia 2010 roku, zrefundowano w wysokości:

3 000,00 zł. (trzytysiące złotych 00/100)

koszty wspominanego podmiotu, poniesione w roku 2010 na wynajem obiektów do przeprowadzenia zawodów strzeleckich oraz inne działania podjęte w celu realizacji zadań statutowych takie jak ubezpieczenie OC, zakupy tarcz  czy wynajem obiektów na szkolenia. Na pokrycie powyższej kwoty związek okręgowy dysponuje stosownymi dokumentami finansowymi w formie faktur VAT, rachunków i dowodów wpłat. Dokumenty na podstawie których przyznano refundację przedstawia poniższa tabela:

 

Wartość faktury, rachunku lub KP

data operacji

rodzaj dokumentu

nr dokumentu

tytuł faktury, rachunku lub KP

247,00 zł

1 marzec 2010

F - VAT

01-03-2010

zakup tarcz - RAW Lublin - 01.03.2010

200,00 zł

22 kwiecień 2010

KP

6/2010

wynajem strzelnicy Bractwo Kurkowe we Wronkach 22.04.2010

100,00 zł

27 kwiecień 2010

F - VAT

1/04/2010

polisa OC - 900A112328

73,20 zł

11 maj 2010

F - VAT

108/417/2010

zakup tarcz - od LOK Pleszew - 11.05.2010

150,00 zł

6 czerwiec 2010

KP

109/10

wynajęcie sali na zebranie 06.06.2010 od LOK OSZK Kościan

600,00 zł

21 czerwiec 2010

F - VAT

19/2010/s

szkolenie (strzelanie) na strzelnicy PZŁ KŁ nr 54 Oborniki 21.06.2010

776,62 zł

30 czerwiec 2010

F - VAT

304/0/10

wynajem strzelnicy PZŁ Lizawka + rzutki - 30.06.2010

200,00 zł

11 wrzesień 2010

KP

 06/10

wynajem strzelnicy LESNA Leszno 11.09.2010

150,00 zł

12 wrzesień 2010

KP

201/10

wynajem strzelnicy - od LOK OSZK Kościan - 12.09.2010

300,00 zł

23 październik 2010

KP

11/10/2010

wynajem strzelnicy VIS Gostyń 23.10.2010

300,00 zł

12 grudzień 2010

KP

6/12/2010

wynajem strzelnicy VIS Gostyń 12.12.2010

3 096,82 zł

RAZEM

 

Łączna kwota przedstawionych powyżej rozliczeń wynosi:

20 796,00 zł (dwadzieściatysięcysiedemsetdziewięćdziesiątsześć złotych 00/100)

Powstała różnica wynosząca 1 871,00 zł (tysiącosiemsetsiedemdziesiątjeden złotych 00/100) została pokryta:

·          ze środków własnych WZSS w Poznaniu w wysokości 243,00 zł,

·          ze środków WZSS w Poznaniu pochodzących z dotacji Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego za pkt. zdobyte przez Związek w ramach współzawodnictwa dzieci i młodzieży w roku 2009, w wysokości 1 628,00 zł. Kwotą tą dofinansowano zakup komputerów mobilnych do obsługi urządzeń SCATT.

Mając na uwadze fakt, że powyższa dotacja stanowi bardzo duże wsparcie działań całego Związku, należy zwrócić uwagę na to, że w roku 2010 przekazaliśmy do PZSS, 88 zaległych składek członkowskich za lata 2009 i 2008,   co mogło zwiększyć kwotę dotacji o dodatkowe 2 200,00 zł.

Otrzymana dotacja od Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego została w całości rozliczona w roku 2010, co oznacza, że środki finansowe pochodzące z tej dotacji były przelane na rachunki odbiorców do 31 grudnia 2010 roku.

IV.               Egzaminy Patentowe.

Następną formą zdobycia funduszy na działalność statutową WZSS w roku 2010 były Egzaminy Patentowe. Z tej formy działalności Związek uzyskał kwotę:

5 500,00 zł.

Koszty poniesione na organizację egzaminów wyniosły 1 067,16 zł (jedna delegacja i koszty wynajmu strzelnicy). Do dyspozycji Związku pozostało:

4 432,84 zł.

Jest to kwota wyższa o 3 325,07 zł niż w roku 2009.

V.                Środki finansowe pochodzące z dotacji Urzędu Marszałkowskiego, wynikające z punktów uzyskanych we współzawodnictwie dzieci i młodzieży.

Ważnym aspektem dla działalności Związku są także środki finansowe pozyskiwane z Urzędu Marszałkowskiego, pochodzące z punktów zdobytych przez Kluby WZSS w ramach rywalizacji dzieci i młodzieży. W roku 2010 Związek dysponował z tego tytułu kwotą:

 18 968,00 zł

która była niższa o sumę 5 864,00 zł w stosunku do roku 2009. Powyższa kwota zgodnie z przyjętym preliminarzem wydatków została podzielona pomiędzy dwie pozycje:

·          zakupy sprzętu sportowego, paliwa, leków i odżywek (do realizacji zadań  tj. zgrupowań i zawodów) – 12 968,00 zł.

·          Zgrupowania i konsultacje (faktury i rachunki dotyczące kosztów zgrupowań, wystawione na WSS w Poznaniu, forma płatności- przelew) – 6 000,00 zł.

Zgodnie z Uchwałą Zarządu nr 8/2010 z dnia 19 maja 2010 r, w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych    w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010 oraz zgodnie z Uchwałą nr 11/2010 z dnia 23 czerwca 2010 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 8 / 2010 z dnia 19 maja 2010 w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010, rozdysponowano pomiędzy członków Związku następujące środki finansowe, pochodzące z pozycji zakupy sprzętu sportowego, paliwa, leków i odżywek, w formie dofinansowania do zakupu sprzętu następującym podmiotom zrzeszonym w Związku:

  • Strzelecki Klub Sportowy „INTER CONTINENTAL”, ul. Wincentego Pola 11, 64-920 Piła: środki finansowe w wysokości 2 000,00 zł (dwatysiące złotych 00/100)
  • Uczniowski Klub Strzelecki LOK „LESNA”, ul. Okrężna 10 a, 64-100 Leszno: środki finansowe w wysokości 2 000,00 zł (dwatysiące złotych 00/100)
  • Sekcja Strzelecka Rawickiego Klubu Sportowego „BOCK” w Rawiczu, ul. Spokojna 1a, 63-300 Rawicz: środki finansowe w wysokości 1 500,00 zł (tysiącpięćset złotych 00/100)
  • Myśliwski Klub Sportowy „DIANA”, ul. Libelta 37, 61-707 Poznań: środki finansowe w wysokości 1 500,00 zł (tysiącpięćset złotych 00/100)
  • Uczniowski Klub Sportowy „DELFIN”, ul. Zjednoczenia 290, 62-003 Biedrusko: środki finansowe w wysokości 1 000,00 zł (tysiąc złotych 00/100)
  • Sekcja Strzelecka Wojskowego Klubu Sportowego „GRUNWALD” ul. Promienista 27, 60-288 Poznań: środki finansowe w wysokości 1 500,00 zł (tysiącpięćset złotych 00/100)
  • Uczniowski Klub Sportowy „SPARTAKUS”, ul. Świerczewskiego 88, 62-003 Biedrusko: środki finansowe w wysokości 500,00 zł (pięćset złotych 00/100)

Następnie zgodnie z Uchwała nr 3/2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2010 r. w sprawie zakupu sprzętu sportowego ze środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010. dokonano zakupów sprzętu na rzecz Związku – ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Kadry Wojewódzkiej:

1 340,00 zł

dwie sztuki pulsometrów typu POLAR FT60

ponadto na podstawie Uchwały nr 16/2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 29 września 2010 r. w sprawie przeznaczenia dotacji na cele statutowe wojewódzkich związków strzelectwa sportowego, przyznawanej zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 18/2009 Zarządu PZSS z dnia 11 lutego 2009 roku oraz na podstawie Uchwały nr 20/2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie nowelizacji preliminarza wydatków na rok 2010,

1 628,00 zł

dofinansowanie zakupu dwóch netbooków SAMSUNG, zakupionych ze środków pochodzących z dotacji PZSS

Sprzęt zakupiony na podstawie Uchwały nr 16/2010 pozostaje w dyspozycji Trenera Koordynatora Kadry Wojewódzkiej Strzelectwa.

Dokonując przedstawionych powyżej zakupów Zarząd wykorzystał kwotę 2 968,00 zł, na zakupy sprzętu dla Kadry Wojewódzkiej oraz przekazał swoim członkom w formie dotacji 10 000,00 zł.

Spośród środków pozyskanych przez WZSS za punkty, kwota 6 000,00 zł została przeznaczona do dyspozycji Trenera Koordynatora kadry Wojewódzkiej Strzelectwa i była przewidziana na wsparcie akcji szkoleniowych i zgrupowań. Pełna informacja na temat jej wykorzystania zostanie przedstawiona w sprawozdaniu dotyczącym działalności sportowej Związku w roku 2010. Można jednak zaznaczyć, że przede wszystkim wydatkowano ją w czasie obozu letniego kadry wojewódzkiej. Ogółem Trener Koordynator wykorzystał z przyznanych środków kwotę 4 709,00 zł. Pozostałe środki finansowe w wysokości 1 291,00 zł,  na podstawie Uchwały nr 20/2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie nowelizacji preliminarza wydatków na rok 2010, przesunięto do części I „kalendarz imprez” w celu dofinansowania:

 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO III OGÓLNOPOLSKIEJ GIMNAZJADY STRZELECKIEJ

VI.               Opłacenie składki członkowskiej do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

W roku 2010 Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego odprowadził składkę członkowską do PZSS w wysokości:

2 650,00 zł

co obejmuje opłatę za:

·          związek wojewódzki – 350,00 zł

·          46 podmiotów w nim zrzeszonych – 2 050,00 zł oraz zaliczenie na poczet składki za rok 2010 nadpłaty 250,00 zł za pięć podmiotów (LOZS)

Wpłat dokonywano w trzech ratach:

  • w dniu 23 kwietnia 2010 roku – 1 150,00 zł – za związek wojewódzki i 16 podmiotów;
  •  w dniu 28 czerwca 2010 roku – 1 100,00 zł – za 22 podmioty;
  •  w dniu 28 czerwca 2010 roku – zaliczenie przez PZSS nadpłaty składek za rok 2010, powstałej w roku 2008 (LOZS) w wysokości 250,00 zł,  za pięć podmiotów;
  •  w dniu 6 grudnia 2010 roku – 150,00 zł – za 3 podmioty.

Rozbicie składki na trzy raty było bezpośrednio uzależnione od wpłat dokonywanych przez Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa. Sprawa ta ma bezpośredni związek z omawianymi zagadnieniami dotyczącymi składek członkowskich (rozdział drugi niniejszego sprawozdania). Jak już zaznaczono powyżej sprawy te zostaną szczegółowo omówione w drugiej części sprawozdania.

VII.              Podsumowanie.

Reasumując dane zwarte w niniejszym sprawozdaniu, należy stwierdzić, że działania Zarządu WZSS, podjęte w roku 2010 doprowadziły  do dalszej poprawy stanu finansów Związku. Biorąc pod uwagę dane z początku sprawozdania, Zarząd drugi rok z rzędu utrzymuje dodatni bilans księgowy  i nie posiada żadnych zaległości na zamknięcie roku 2010. Biorąc po uwagę bilans otwarcia roku, wynoszący 290,10 zł oraz kwotę, która pozostawała na koncie w dniu 31 grudnia 2010 roku – 5 847,86, należy stwierdzić, że podjęte działania w zakresie gospodarki finansowej doprowadziły do wypracowania kwoty:

5 557,76 zł

która stanowi środki własne WZSS, nie obciążone żadnymi zobowiązaniami. 

Poznań, dnia 27 kwietnia 2011 r.

 

 

SPRAWOZDANIE ZA ROK 2010 ZARZĄDU WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU STRZELECTWA SPORTOWEGO

Z REALIZACJI UCHWAŁ WALNEGO ZEBRANIA DELEGATÓW

 

CZĘŚĆ DOTYCZĄCA ZAPISÓW UCHWAŁ W ODNIESIENIU DO DZIAŁAŃ ZARZĄDU ZWIĄZKU

 

Obecnie w obrębie wewnętrznych przepisów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, poza Statutem obowiązuje 9 Uchwał Walnego Zebrania Delegatów Związku:

 .     

  1. Uchwała nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r.    w sprawie uchwalenia Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
  2. Uchwała nr 3 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r.   w sprawie uchwalenia Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
  3. Uchwała nr 3 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie wprowadzenia w życie Porozumienia pomiędzy Wielkopolskim Związkiem Strzelectwa Sportowego a Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa, dotyczącego współpracy obu Związków, zawartego w dniu  25 stycznia 2009 roku, w miejscowości Kościan.
  4. Uchwała nr 4 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie dalszego obowiązywania Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego  w Poznaniu, wprowadzonego w życie Uchwałą nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r.
  5. Uchwała nr 5 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
  6. Uchwała nr 2 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia w życie Preliminarza Wydatków Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu na rok 2010.
  7. Uchwała nr 3 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r.  w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Komisji Rewizyjnej Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
  8. Uchwała nr 4 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r.  w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2011.
  9. Uchwała nr 5 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r.  w sprawie określenia planu działania Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, do końca kadencji obecnych władz Związku

Spośród powyżej wymienionych uchwał, Uchwała nr 2/2008 oraz Uchwała nr 4/2009 dotyczą jednej sprawy, którą jest regulamin składkowy Związku.

Ponadto następujące Uchwały Walnego Zebrania Delegatów, posiadają charakter formalny, określający stan prawny na mocy statutu Związku i dotyczą spraw, które miały sformalizować działania Związku, a ich realizacja została już zakończona:

  1.  Uchwała nr 4 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r.  w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2009
  2.  Uchwała nr 1 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie udzielenie absolutorium za rok 2008, Zarządowi Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu.
  3. Uchwała nr 2 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r.  w sprawie wprowadzenia w życie Preliminarza Wydatków Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu na rok 2009.
  4. Uchwała nr 6 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r.  w sprawie określenia ilości członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej nowej kadencji władz Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego.
  5. Uchwała nr 7 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2010.
  6. Uchwała nr 1 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r.  w sprawie udzielenie absolutorium za rok 2009, Zarządowi Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu.

 Poniższe Uchwały, przestały obowiązywać zgodnie z zapisem § 3 Uchwały  nr 5 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r.

 

  1. Uchwała nr 1 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 2 września 2008 r
  2. Uchwała nr 8 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie określenia Planu działania Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, na rok 2009.

Uchwała nr 3/2008 dotyczy powołania obecnie obowiązującego Statutu Związku, a sprawy z tym związane zostały już omówione na WZD w dniu 14 marca 2009 roku – bezpośrednio po jego wejściu w życie. Sprawozdanie nie obejmie także spraw związanych z Uchwała nr 3 / 2010, gdyż dotyczy ona działania Komisji Rewizyjnej Związku, a Zarząd nie jest organem uprawnionym do oceny jej pracy.

Sprawozdanie zostanie podzielone na następujące punkty:

1.     Uchwała nr 2 / 2008 i Uchwała nr 4 / 2009 – sprawy składkowe;

2.     Uchwała nr 3 / 2009 – współpraca z Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa;

3.     Uchwała nr 5 / 2009 – praca Zarządu Związku;

4.     Uchwała nr 2 / 2010 – Preliminarz wydatków na rok 2010;

5.     Uchwała nr 4 / 2010 – Preliminarz wydatków na rok 2011;

6.     Uchwała nr 5 / 2010 – kierunki działania Związku w obecnej kadencji.

ad. 1

Uchwała nr 2 / 2008 WZD z dnia 19 listopada 2008 roku

oraz

Uchwała nr 4 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

Regulamin składek i innych opłat członkowskich WZSS.

Powyższe uchwały dotyczą funkcjonowania w WZSS Regulaminu składek  i innych opłat członkowskich. W pkt II sprawozdania dotyczącego spraw finansowych są zawarte szczegółowe dane dotyczące wykonywania postanowień uchwalonego przez WZD przepisu, regulującego składki członków zwyczajnych  w roku 2010. Jednak w tym miejscu ponownie chcę zaznaczyć, że jeżeli Zarząd Związku ma podejmować pewne działania, do których obliguje go WZD,  to członkowie powinni zapewnić mu finansowe podstawy tego działania, czyli terminowo opłacać składki członkowskie. W pkt VI części finansowej sprawozdania ujęto także zakres i daty wpłat składki członkowskiej WZSS, opłacanej do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Obowiązek ten, zgodnie z przytaczanym przepisem wewnętrznym Związku, leży po stronie Zarządu. Jak łatwo zauważyć w porównaniu do roku 2009, sprawa opłacania składek członkowskich przez członków zwyczajnych WZSS, uległa znacznej poprawie, jednak największy członek zwyczajny, jakim jest Leszczyński Okręgowy Związek Strzelecki, pierwszą transzę składki wpłacił dopiero 20 maja 2010 roku. Ponieważ też, podmiot ten nie do końca potrafił określić, czy ściągnie własne zaległości składkowe, uzależniając od tego dalsze wpłaty zaległości składkowych na rzecz WZSS, Zarząd opłacał składkę członkowską do PZSS w trzech ratach. Dwie ostatnie raty dotyczyły członków zwyczajnych LOZS i były opłacane dopiero po potwierdzeniu ich przynależności do LOZS, a co za tym idzie, również do WZSS. Ponieważ cała sprawa dotyczy współpracy pomiędzy LOZS i WZSS, zostanie ona omówiona wspólnie z pozostałymi aspektami tej współpracy  w następnym punkcie sprawozdania.

ad. 2

Uchwała nr 3 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku

współpraca z Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa.

Powyższa uchwała wprowadziła w życie Porozumienie pomiędzy Wielkopolskim Związkiem Strzelectwa Sportowego a Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa, dotyczące współpracy obu Związków, przyjęte Uchwałą nr 1/2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia  29 stycznia 2009 r.

Niestety, pomimo omówienia na ostatnim Walnym Zebraniu różnic  i nieporozumień na linii WZSS – LOZS, rok 2010 nie przyniósł większych zmian na lepsze. Przez cały rok nadal istniał problem komunikacji pomiędzy wskazanymi związkami. Przede wszystkim Zarząd LOZS praktycznie  nie odpowiadał na korespondencję wysyłaną przez Zarząd WZSS, a jeżeli  już odpowiedział, to przeważnie forma odpowiedzi nic nie wnosiła do sprawy. Przedstawiona ocena może i jest bardzo krytyczna, ale ciągłe formułowanie zarzutów wobec Zarządu WZSS, często nie pokrywających się z prawdą, bardzo mocno utrudnia pracę naszego Związku.

Sprawa pierwsza – zrzeczenie się statusu Delegata na WZD WZSS przez Pana Prezesa LOZS.

W dniu 19 kwietnia 2010 roku, przed rozpoczęciem WZD, Sekretarz LOZS Pan Marek Zimnoch, złożył na ręce Prezesa Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu – pisemną informację o zrzeczenia się przez Prezesa LOZS Pana Bogdana Pokładeckiego, mandatu delegata z ramienia  Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa na Walne Zebranie Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Za pismem z dnia 10 maja 2010 roku, Pan Prezes Pokładecki otrzymał informację, że zgodnie z przepisami  § 28 ust. 1 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu uchwalonego przez Walne Zebranie Delegatów w dniu 19 listopada 2008 roku Uchwałą Nr 3/2008, najwyższą władzą WZSS jest Walne Zebranie Delegatów, w którym uczestniczą delegaci członków zwyczajnych Związku na zasadach określonych w § 29 Statutu. Podkreślić należy, iż delegaci członków zwyczajnych WZSS są niezależni od Zarządu WZSS, za czym przemawia procedura ich wyboru, bowiem na podstawie § 30 ust. 1 zasady i tryb wyboru delegatów określają samodzielnie członkowie zwyczajni Związku, na podstawie własnych statutów i przepisów organizacyjnych. Podobnie uregulowana została kwestia zmiany delegata na Walne Zebranie (§ 30 ust. 3 Statutu) z zastrzeżeniem dokonania jedynie pisemnego zgłoszenia tego faktu do Zarządu WZSS w terminie 14 dni od faktu jego dokonania, pod rygorem nieważności. W związku  z powyższym Zarząd WZSS potraktował przedmiotowe pismo Pana Prezesa LOZS jedynie jako cząstkową informację, wymaganą na podstawie § 30 ust. 3 Statutu WZSS w momencie zmiany delegata na Walne Zebranie WZSS. Należy jednak zaznaczyć, że w takim przypadku statut Związku nakłada obowiązek powiadomienia o takim fakcie na 14 dni przed terminem zwołania Walnego Zebrania Delegatów, co zostało już wspomniane powyżej, a nie zostało zachowane w przedmiotowej sprawie.  Dodatkowo pismo zawierało prośbę, o wskazanie danych osoby, która została przez Statutowe Władze LOZS wybrana, na podstawie przepisów własnych w miejsce ustępującego delegata.

Powyższe pismo zostało wysłane do LOZS w dniu 11 maja 2010 roku. Zgodnie z otrzymanym potwierdzeniem odbioru, zostało ono skutecznie doręczone w dniu 13 maja 2010 roku, do siedziby LOZS.

Ponieważ odpowiedź nie nadchodziła, Pan Prezes LOZS został jeszcze raz poproszony o ustosunkowanie się do powyższej sprawy, pismem z dnia  4 listopada 2010 roku. Pismo to zostało wysłane w dniu 18 listopada 2010 roku, a skutecznie doręczono je w dniu 22 listopada 2010 roku.

Odpowiedź nadeszła dopiero w grudniu 2010 roku, za pismem z dnia 25 listopada, gdzie wskazano imiennie osobę, która będzie delegatem w miejsce Pana Prezesa.

Może cała sprawa nie jest najbardziej istotna dla działalności WZSS, ale pokazuje jak traktowane są oficjalne pisma, kierowane z WZSS do LOZS i w jakim terminie realizuje się prośby Związku, wynikające z jego przepisów statutowych. Sprawa ta trwała od 13 maja do 25 listopada, czyli ponad pół roku, a nie niosła za sobą potrzeby zastosowania szczególnie skomplikowanych procedur.

Sprawa druga – składka członkowska LOZS należna WZSS.

W dniu 11 marca 2010 roku została sporządzona nota składkowa, dotycząca naliczenia składki członkowskiej należnej w roku 2010 WZSS od LOZS. Treść tej noty była następująca:

Zgodnie z postanowieniami § 4 ust. 1 Regulamin składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, w dniu 31 marca 2010 roku upłynie termin opłacenia składki członkowskiej, w WZSS w Poznaniu. W związku  z powyższym proszę o uregulowanie przedmiotowej płatności poprzez przelew na następujące konto:

Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe Biuro Obsługi Związków Sportowych – Strzelectwo, 60 – 791 Poznań, ul. Reymonta 35

09-1240-6625-1111-0000-5608-6337

Wysokość składki wymagalnej od LOZS w 2010 roku wynosi:

3 600,00 zł (trzytysiącesześćset złotych 00/100)

Powyższa kwota została wyliczona na podstawie § 7 ust. 1 Regulamin składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego  w Poznaniu:

32 zrzeszone podmioty w LOZS x 100,00 zł                                                           = 3 200,00 zł

Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa                                                         = 400,00 zł

RAZEM:                                                                                                                   = 3 600,00 zł                                       

Ilość zrzeszonych podmiotów w LOZS na dzień 31 stycznia 2010 roku wynosiła 32, co zgodnie z postanowieniami § 12 ust. 1 Regulamin składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, stało się podstawą do wyliczenia składki członkowskiej. Poniżej wykaz podmiotów będących członkami LOZS, zarejestrowanych w WZSS:

  1. Klub Strzelecki „TARCZA", 64-500 Szamotuły, ul. Chrobrego 22;
  2. Klub Strzelectwa Sportowego LOK "GILZA", 63-300 Pleszew, ul. Poniatowskiego 7;
  3. Klub Strzelectwa Sportowego LOK "VIS",  63-800 Gostyń, ul. Wrocławska 45 a;
  4. Klub Strzelectwa Sportowego LOK „MALIŃCZA”, 63–820 Piaski, ul. Św. Marcina 9;
  5. KSS LOK przy ZR LOK w Poznaniu, 61 – 894 Poznań, ul. Niezłomnych 1;
  6. KŻR LOK „Jastrząb” 62-020 Swarzędz, 60-681 Poznań, os. B. Chrobrego 33/40;
  7. KŻR LOK „Snajper” Poznań, 61-654 Poznań, ul. Sołtysia 22;
  8. KŻR LOK „Wiarus” Oborniki Wlkp., 64-600 Oborniki, ul. Sądowa 8;
  9. KŻR LOK Święciechowa, 64-115 Święciechowa, Samorządowy Ośrodek Kultury;
  10. Leszczyńskie Towarzystwo Strzeleckie, 64-100 Leszno, ul. Niepodległości 102/9;
  11. SS Bractwa Kurkowego Poznań zał. 1253r., 61-882 Poznań, ul. Kwiatowa 11/7;
  12. SS Bractwa Kurkowego Rawicz, 63-900 Rawicz, ul. Targowa 1;
  13. SS Bractwa Kurkowego Wronki, 64-510 Wronki, ul. Powstańców Wlkp. 23;
  14. SS Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego, 62-035 Kórnik, ul. Im. Ks. Szczepana Janasika-Skrzynki
  15. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 63-810 Borek Wlkp., ul. Powstańców Wlkp. 39a;
  16. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Dobrzyca, 63-330 Dobrzyca,  ul. Pleszewska 5 a;
  17. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Grzebienisko, 64-553 Grzebienisko, ul. Lipowa 50;
  18. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Jutrosin, 63-930 Jutrosin, ul. Sportowa 5;
  19. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Kościan, 64-000 Kościan, ul. Polna 12;
  20. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 63-400 Ostrów Wlkp., ul. Kaliska 87;
  21. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Pniewy, 62-045 Pniewy, ul. Turowska 1;
  22. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Raszków, 63-440 Raszków, ul. Ostrowska 7;
  23. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Rydzyna, 64-130 Rydzyna, ul. Rynek 7;
  24. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 62-020 Swarzędz, ul. Działkowa 59;
  25. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 64-030 Śmigiel, ul. Tadeusz Kościuszki 20;
  26. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 63-100 Śrem, ul. Andersena 8;
  27. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 62-080 Tarnowo Podgórne, ul. Zachodnia 3;
  28. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 64-140 Włoszakowice, ul. Kurpińskiego 29;
  29. SS Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 64-200 Wolsztyn, ul. Słodowa 1;
  30. SS Rawickiego Klubu Sportowego "BOCK", 63-900 Rawicz, ul. Nowiaszaka 12;
  31. Strzeleckie Towarzystwo Sportowe „357”, 62–035 Kórnik, os. Prof. Stefana Białoboka,
  32. KŻR Ligi Obrony Kraju w Lesznie, 64 – 100 Leszno ul. Sienkiewicza 9

Proszę o pilną informację dotyczącą ewentualnych niezgodności zawartych w niniejszej nocie.

W przypadku opłacenia składki członkowskiej przed dniem otrzymania przedmiotowej noty, proszę uznać ją za wykonaną.

Powyższa nota została dostarczona do LOZS w dniu 24 marca 2010 roku, wraz z dokumentami o zwołaniu WZD na dzień 19 kwietnia 2010 roku.

W dniu 19 kwietnia 2010 roku Sekretarz LOZS Pan Marek Zimnoch przekazał zaktualizowany wykaz podmiotów należących do LOZS. Należy dodać, że do tego dnia LOZS nie wpłacił na konto WZSS należnej składki. Analiza przekazanych dokumentów ujawniła, że istnieją różnice pomiędzy ewidencją WZSS i LOZS, co spowodowało wystosowanie do Pana Prezesa LOZS pisma z dnia 10 maja 2010 roku w którym szczegółowo przedstawiono sposób w jaki naliczono składkę członkowską za rok 2010. Zarząd WZSS działając na mocy § 9 ust. 5 Statutu WZSS w Poznaniu (zapisy poprzedniego statutu Związku), w związku z otrzymaniem:

  • w dniu 23 października 2008 roku, pisma z dnia 14 października 2008 roku z załączonym Statutem LOZS w Lesznie,
  • w dniu 10 grudnia 2008 roku, pisma z dnia 6 grudnia 2008 roku,

dotyczących przyjęcia w poczet członków WZSS w Poznaniu, Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa z siedzibą w Lesznie, ul. Sienkiewicza 9, na posiedzeniu odbywającym się w Kaliszu podjął Uchwałę nr 16 / 2008  z dnia 13 grudnia 2008 r. w sprawie przyjęcia w poczet członków zwyczajnych  Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu – Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa. W § 2 przedmiotowej uchwały znalazł się wykaz podmiotów zrzeszonych w związku okręgowym, które automatycznie stały się członkami związku wojewódzkiego, pozostając jednocześnie w strukturze organizacyjnej LOZS, co pozostaje w zgodności z zapisami § 1 Porozumienia pomiędzy WZSS, a LOZS zawartego w dniu 25 stycznia 2009 roku  w miejscowości Kościan. We wspominanym już § 2 cytowanej Uchwały nr 16 / 2008, zgodnie z informacjami uzyskanymi od Zarządu LOZS, umieszczono także następujące dwa podmioty:

  • Klub Strzelectwa Sportowego LOK „MALIŃCZA”, 63–820 Piaski, ul. Św. Marcina 9;
  • Sekcja Strzelecka Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Rydzyna, 64-130 Rydzyna, ul. Rynek 7;

Od dnia 13 grudnia 2008 roku, zgodnie z korespondencją otrzymywaną od LOZS, Zarząd WZSS dokonał następujących zmian, dotyczących członkowstwa w WZSS, podmiotów zrzeszonych w LOZS:

  • na posiedzeniu Zarządu WZSS w dniu 2 marca 2009 roku, skreślono z listy członków WZSS na podstawie pisemnej informacji z LOZS – Sekcję Strzelecką Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Opalenica, 64-330 Opalenica, ul. Parkowa 44 [1])
  •  na posiedzeniu Zarządu WZSS w dniu 9 listopada 2009 roku, przyjęto w poczet członków WZSS na podstawie pisemnej informacji z LOZS – Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Lesznie, 64 – 100 Leszno ul. Sienkiewicza 9  [2]) 

Zarząd WZSS w Poznaniu odbył ostatnie posiedzenie przed WZD ( które odbyło się 19 kwietnia) w dniu 6 kwietnia 2010. Do tego czasu nie wpłynęła do jego Biura żadna informacja, dotycząca zmian członkowskich, inna niż te wymienione powyżej. W związku z tym, zgodnie z posiadaną wiedzą wywodzącą się z przedstawionych powyżej dokumentów, zarząd WZSS wraz z zawiadomieniem  o Walnym Zebraniu Delegatów, przesłał do LOZS notę składkową, dotyczącą naliczenia składki członkowskiej LOZS w WZSS za rok 2010, na podstawie przepisów wewnętrznych Związku [3]). W tej nocie umieszczono na wykazie dwa wspominane powyżej podmioty, przyjęte w poczet członków WZSS w dniu 13 grudnia 2008 roku, czyli:

  •  Klub Strzelectwa Sportowego LOK „MALIŃCZA”
  • Sekcja Strzelecka Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Rydzyna

Jak już wspominano powyżej, w dniu 19 kwietnia 2010 roku, podczas Walnego Zebrania Delegatów, Sekretarz LOZS, Pan Marek Zimnoch, przekazał zaktualizowany wykaz klubów i sekcji strzeleckich LOZS, według stanu na dzień 31 stycznia 2010 roku. Ten wykaz nie zawierał dwóch wyszczególnionych powyżej podmiotów. Przekazane dokumenty nie wspominały o skreśleniu z listy członków LOZS wspominanego klubu i sekcji strzeleckiej. Zarząd WZSS nie posiadał również żadnej informacji stanowiącej podstawę do skreślenia tych podmiotów z listy członków WZSS, zrzeszonych za pośrednictwem LOZS. Omawiana korespondencja nie odnosiła się również do zapisów noty składkowej w której zawarta jest prośba o wyjaśnienie ewentualnych niezgodności. W związku z powyższym w przedmiotowym piśmie z dnia 10 maja poproszono Pana Prezesa LOZS o wyjaśnienie statusu członkowskiego KSS LOK „MALIŃCZA” oraz SS KBS Rydzyna w Leszczyńskim Okręgowym Związku Strzelectwa, gdyż było to bezpośrednio związane z uznaniem lub zaprzeczeniem członkowstwa w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego. Ponadto bezpośrednio skutkowało to na wysokość składki członkowskiej WZSS w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego. Dodatkowo pismo zawierało informację, że zgodnie z § 7 ust. 1, w związku z § 12 ust. 1 Regulamin składek  i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu 3) wysokość składki członkowskiej LOZS za rok 2010 wynosi 3 600,00 zł. Zgodnie z przedstawionym w piśmie z dnia 10 maja stanem wiedzy Zarządu WZSS, ilość zrzeszonych podmiotów w LOZS na dzień 31 stycznia 2010 roku wynosiła 32 kluby i sekcje strzeleckie, wraz z wymienianymi powyżej dwoma podmiotami. Cytowane przepisy wewnętrzne WZSS nie dają możliwości zmiany wysokości składki członkowskiej za rok 2010 od LOZS. Jeżeli wspominane dwa podmioty zostały usunięte z LOZS, a WZSS nie został o tym powiadomiony, to bezpośrednia wina za ten stan rzeczy spoczywa na Zarządzie LOZS.

Powyższe pismo zostało wysłane do LOZS w dniu 11 maja 2010 roku. Zgodnie z otrzymanym potwierdzeniem odbioru, zostało ono skutecznie doręczone w dniu 13 maja 2010 roku, do siedziby LOZS.

Należy też zaznaczyć, że z analizy pism dostarczonych w dniu 19 kwietnia, wynikało, że Zarząd LOZS uzależnia zapłacenie składki członkowskiej do WZSS, od zebrania składek od własnych członków zwyczajnych. Ta sytuacja potwierdziła się po otrzymaniu przesyłki w dniu 1 czerwca. Odniesienie do tej sprawy zostanie zawarte poniżej, przy omawianiu przedmiotowej przesyłki.

W nawiązaniu do tej korespondencji, LOZS dostarczył do WZSS w dniu 1 czerwca 2010 roku, przesyłkę zawierającą Uchwałę z dnia 27 stycznia 2010 roku, wykaz członków LOZS z wyszczególnieniem składek członkowskich, a także kopię pisma do PZSS z dnia 3 marca 2009 roku. Ponadto w przesyłce znajdowała się pierwsza wpłata składki członkowskiej, wykonana w dniu 20 maja 2010 roku, która wynosiła 2 450,00 zł, co odpowiadało opłaceniu składki za 27 podmiotów z tym, że za pięciu członków opłacono składkę  w wysokości 50,00 zł, a za 22 członków w wysokości 100,00 zł. Pozostałe 250,00 zł zostało udokumentowane poprzez przesłanie pisma z roku 2009, skierowanego przez LOZS do PZSS, które dotyczyło nadpłacenia składek członkowskich należnych PZSS w roku 2008, za pięć klubów. W omawianej dokumentacji dotyczącej składki od poszczególnych klubów LOZS, dokonano jej podziału na dwie cześć, czyli 50,00 zł dla WZSS oraz 50,00 zł dla PZSS, razem 100,00 zł. Tutaj należy zaznaczyć, że wraz z przesłanymi dokumentami, nie przesłano do Biura WZSS żadnego dodatkowego wyjaśnienia, stawiając Zarząd przed faktami dokonanymi, które nie wynikały z działalności Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Sprawa nadpłacenia składki członkowskiej do PZSS przez LOZS miała miejsce przed datą wstąpienia związku okręgowego do WZSS. Mając na uwadze dobro całego Związku Zarząd zajął się wyjaśnieniem tej sprawy w Biurze PZSS, co spowodowało zaliczenie nadpłaty w poczet składki za rok 2010. Obniżenie składki członkowskiej za rok 2010, którą powinien wpłacić związek okręgowy do WZSS, o kwotę nadpłaconą w roku 2008 do PZSS było nieuprawnione i stanowiło naruszenie wspominanego już Regulaminu Składkowego. Ponadto wspominane już pismo z dnia 10 maja 2010 roku, przekazane do LOZS, zawierało także wyczerpującą informacje wskazujące przepisy wewnętrzne WZSS, na jakich opierał się Zarząd Związku przy obliczaniu składki członkowskiej, a także jakim rygorom w tym zakresie podlega członek zwyczajny WZSS. Wpłacanie składki członkowskiej należnej WZSS, które jest uzależnione od spływu składek członków zwyczajnych LOZS, jest niezgodne z Regulaminem Składkowym Związku. Tak samo podział składki członkowskiej na dwie części, czyli tą należną związkowi wojewódzkiemu i drugą część będącą składką do PZSS, także jest niezgodne z cytowanym przepisem. Obowiązek opłacenia składki członkowskiej w PZSS leży po stronie związku wojewódzkiego. Wysokość tej składki nie jest uzależniona od ilości zebranych wpłat od poszczególnych członków zwyczajnych, a od ilości klubów zarejestrowanych w PZSS. W związku z tym, brak informacji o wykreśleniu z listy członków LOZS może generować niepotrzebne straty, wynikające z opłacenia składki członkowskiej w PZSS (termin do końca marca) od klubu, który został usunięty ze struktury organizacyjnej związku okręgowego.

Przesyłka zawierała także Uchwałę Zarządu LOZS z dnia 27 stycznia 2010 roku, która stwierdzała usunięcie ze struktur związku okręgowego dwóch podmiotów:

  •  Klub Strzelectwa Sportowego LOK „MALIŃCZA”
  • Sekcja Strzelecka Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Rydzyna

Na jej podstawie Zarząd WZSS podjął Uchwałę nr 13 / 2010 z dnia 23 czerwca 2010 r. w sprawie ustania członkowstwa w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu Klubu Strzelectwa Sportowego LOK „MALIŃCZA”, 63 – 820 Piaski, ul. Św. Marcina 9 oraz Sekcji Strzeleckiej Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Rydzyna, 64-130 Rydzyna, ul. Rynek 7. Tak więc  znowu dokumentacja dotycząca tak istotnych spraw jak usunięcie podmiotu ze struktury LOZS, dotarła do Zarządu WZSS po półrocznym okresie. Powyższe sprawy zostały ujęte w piśmie WZSS z dnia 4 listopada 2010 roku, gdzie ponownie wyjaśniono stanowisko Zarządu WZSS w Poznaniu, dotyczące spraw składkowych.

Pismo to zostało wysłane do LOZS w dniu 18 listopada 2010 roku, a skutecznie doręczone je w dniu 22 listopada 2010 roku.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że do dnia wysłania powyższego pisma LOZS nie opłacił zaległości składkowych z roku 2010. Do wyjaśnienia pozostała sprawa jeszcze dwóch podmiotów:

  • Sekcja Strzelecka Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Jutrosin,
  • Sekcja Strzelecka Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Wolsztyn,

oraz opłacenie części składki naliczanej za związek okręgowy (400,- zł)

Pierwsza odpowiedź dotycząca omawianych kwestii została przesłana do WZSS, pismem z dnia 25 listopada 2010 roku.

Oto treść tego pisma, dotycząca spraw składkowych:

W regulaminie opłacania składek LOZS zatwierdzonym 25 stycznia 2009 r. a zebraniu sprawozdawczo-wyborczym zapisano termin opłacania składek do 30 czerwca każdego roku. Regulamin WZSS zatwierdzony w terminie późniejszym ustala termin 31 marca. Rozbieżność terminów spowodowała, że większość klubów i sekcji dokonała opłat w pierwszym półroczu 2010 r., a niektóre dokonały wpłat z opóźnieniem w drugim półroczu. W tej sprawie Zarząd LOZS podjął decyzję o przyjęciu terminu opłat od 2011 r. wg regulaminu składkowego WZSS. Aktualny stan członkostwa klubów i sekcji LOZS zostanie przesłany do WZSS do dnia 15.01.2010 r.

LOZS nie ponosi żadnej winy za opisaną w piśmie sprawę nadpłaty w PZSS w roku 2008, ponieważ o tym fakcie pismem LOZS powiadomiony został WZSS. WZSS wysyłając opłaty za 2009 rok nie uwzględnił przesłanego pisma. Przekazując składki za rok 2010  w przesłanym piśmie dokonaliśmy celowo podziału na dwie części, ponieważ pomniejszona kwota nadpłaty dotyczyła konkretnych klubów i sekcji co zostało odnotowane w PZSS.

Opisane pouczenia ( §§, pkt, ppkt i ust.) to zwykła złośliwość ze strony WZSS. Możemy jednak stwierdzić, że praca Biura WZSS pozostawia wiele do życzenia:

  • zagubiona korespondencja kierowana na adres WZSS,
  • nie przesłanie do LOZS list wydanych legitymacji PZSS np. dla KŻR LOK Snajper Poznań i części list dla KSS LOK VIS Gostyń,
  • przesłanie po 5-ciu miesiącach znaczków członkowskich

to tylko nieliczne przytoczone fakty uzasadniające tą ocenę.

LOZS przelewem w dniu 30.11.2010 r. opłacił składkę członkowską 2010 pomniejszając ją o 100 zł, które to zostało arbitralnie zabrane w roku 2009 jako składka przynależności do PZSS, a LOZS od 2009 nie należy do PZSS, a więc nie miał obowiązku jej opłacania. Mamy nadzieję, że nowa ustawa o sporcie zmieni ten chory stan.

Pismo to zostało celowo zacytowane w całości, gdyż zawiera co najmniej dwie informacje niezgodne z prawdą. Pierwsza z nich dotyczy czasu wprowadzenia w życie Regulaminu Składkowego WZSS. Regulamin Składkowy WZSS został przyjęty przez nasz związek w dniu 19 listopada 2008 roku, o czym mówi Uchwała nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu. Ponieważ w międzyczasie doszło do zmiany Statutu Związku, na Walnym Zebraniu Delegatów WZSS, które odbywało się w dniu 14 marca 2009 roku przyjęto Uchwałę nr 4 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie dalszego obowiązywania Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, wprowadzonego w życie Uchwałą nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r. Jak bezpośrednio wynika z tych dwóch uchwał, Regulamin Składkowy WZSS obowiązuje od listopada 2008 roku. Mówiąc wprost nieprawdą więc jest, że został on przyjęty w terminie późniejszym, niż regulamin obowiązujący w LOZS.

Druga niezgodność to sprawa pomniejszenia tegorocznej składki członkowskiej LOZS o 100,00 zł, którego podstawą ma być rzekome nieuprawnione uzyskanie jej od LOZS w roku 2009. Sprawa związana z pobraniem składki członkowskiej LOZS za rok 2009 została szeroko omówiona na ostatnim Walnym Zebraniu Delegatów WZSS, które odbyło się w dniu 19 kwietnia 2010 roku. Na tym zebraniu byli obecni jako delegaci, członkowie Zarządu LOZS: Pan Ryszard Kapłon, Pan Ryszard Bartkowiak, Pan Wiesław Chiliński oraz Pan Ireneusz Erenz. Jako zaproszony gość obrady obserwował Sekretarz LOZS Pan Marek Zimnoch. Nikt z ww. nie podnosił tej sprawy w wymiarze opisanym w przedmiotowym piśmie. Pozostałe sprawy z tym związane zostały bardzo szczegółowo omówione i na etapie zakończenia wspominanego zebrania można było odnieść wrażenie, że przynajmniej ta sprawa jest wyjaśniona i zakończona. Doszukiwanie się w niej nowych elementów jest zdecydowanie próbą potęgowania wrażenia, że WZSS jest organizacją, która w jakiś nieokreślony sposób chce oszukać, bądź ma zamiar nadal oszukiwać swojego członka, czyli LOZS. Jak już wskazywano w poprzedniej części niniejszego sprawozdania składka członkowska jaką LOZS zobowiązany jest zapłacić WZSS z tytułu bycia jego członkiem zwyczajnym w żaden sposób nie jest powiązana ze składką członkowską jaką WZSS musi opłacić do PZSS. Tak stanowi Regulamin Składkowy WZSS. Tak więc próby samodzielnego stanowienia w tym zakresie zasad, przez członków zwyczajnych Związku, zawsze będą traktowane jako złamanie postanowień i uchwał Walnego Zebrania Delegatów, co może być potraktowane jako działanie na szkodę Związku. Reasumując, LOZS z tytułu przynależności do WZSS opłaca rocznie składkę w wysokości 400,00 zł plus 100,00 zł, za każdy zrzeszony podmiot. Tak stanowią przepisy WZSS i nie ma w nich miejsca na samowolę oraz inną niż powyższa interpretację. Próby dokonywania podziału składki członkowskiej na część należną PZSS oraz część WZSS są nieuprawnione i łamią postanowienia uchwał WZD WZSS. Nieopłacenie części składki członkowskiej do WZSS z przyczyn określonych w piśmie z dnia 25 listopada 2010 roku jest także złamaniem uchwał WZD WZSS w szczególności jego Regulaminu Składkowego. Ponadto należy zauważyć, że przedstawione w cytowanym piśmie LOZS stanowisko jest trochę niespójne. Jeżeli przyjąć na chwilę wykładnię prezentowaną przez Zarząd LOZS, czyli, że LOZS nie będzie odprowadzał tej sumy jako składki do WZSS ponieważ WZSS nie płaci składki członkowskiej od związku okręgowego w PZSS, to dlaczego ktoś uznał, że należy tą kwotę potrącić tylko za rok 2009? Dlaczego nie zrobiono tego samego z wysokością składki za rok 2010? Czy to oznacza, że LOZS uznaje roszczenie składki w wysokości 400,00 zł w roku 2010, a nie uznaje roszczenia składki w tej samej wysokości w roku 2009? Na podstawie jakich przesłanek podjęto więc działanie polegające na samowolnym określeniu ile LOZS ma sobie potrącić ze składki do WZSS? Jeżeli ruch ten miał pokazać jakieś błędy w działaniu Zarządu WZSS, to jest on chybiony i na dodatek nie poparty żadnymi, nawet logicznymi podstawami działania.

Bez odniesienia nie można pozostawić jeszcze jednej sprawy zawartej w piśmie LOZS z dnia 25 listopada 2010 roku. Dokładnie chodzi o zawarte w nim stwierdzenie

„… Opisane pouczenia ( §§, pkt, ppkt i ust.) to zwykła złośliwość ze strony WZSS…”

Trudno zgodzić się z sugestią, że powoływanie się na przepisy, według których ma funkcjonować WZSS jest złośliwością. Nasz Związek działa tylko w granicach przepisów wewnętrznych, które są uchwalane przez Walne Zebranie Delegatów,  a także w ramach ogólnych przepisów prawa dotyczących stowarzyszeń. Jeżeli ktoś uznaje inaczej, to w zasadniczy sposób podważa istotę funkcjonowania WZSS. Jeżeli ktoś uważa, że delegaci, którzy są najwyższą władzą Związku, mogą sobie uchwalać jakieś tam przepisy, a przykładowo LOZS będzie działał na zupełnie innych zasadach, bo komuś te przepisy się  nie podobają, to jest w błędzie. Wyrażając to na piśmie Zarząd LOZS jedynie się ośmiesza, a działanie to powoduje, że można się poważnie zastanawiać nad kompetencjami jego członków. Ponadto zarzuty sformułowane wobec pracy Biura WZSS zostały wyczerpująco omówione na Walnym Zebraniu Delegatów WZSS w dniu 19 kwietnia 2010 roku, gdyż dotyczą roku 2009, a delegaci po ich omówieniu nie zgłaszali już żadnych uwag. Można postawić retoryczne pytanie, ile razy można powoływać się na te same sprawy?

Na pismo z dnia 25 listopada 2010 roku udzielono odpowiedzi, która zawierała powyższą analizę. Pismo to przesłano do LOZS w dniu 10 stycznia 2011 roku. Skuteczne doręczenie przedmiotowego pisma nastąpiło w dniu 12 stycznia 2011 roku.

Zgodnie z korespondencją otrzymaną od LOZS w dniu 11 kwietnia 2011 roku, związek okręgowy podjął decyzję o opłaceniu zaległości składkowej w wysokości 100,00 zł. Nierozwiązana pozostaje sprawa związana ze składkami za dwa kluby (zaległość 200,00 zł) o których usunięciu LOZS nie powiadomił WZSS w wymaganym terminie.

Sprawa trzecia – podział dotacji PZSS na realizację statutowych celi związków wojewódzkich.

Zupełnie inaczej wyglądała sprawa współpracy pomiędzy Zarządami WZSS i LOZS w sprawie przekazania związkowi okręgowemu, należnej mu dotacji otrzymywanej z PZSS, pochodzącej ze składek osób fizycznych. Temat zakupów, a także przekazania LOZS środków finansowych w ramach refundacji poniesionych kosztów, zrealizowany został w terminie jednego miesiąca. Do dnia 31 grudnia 2010 roku ta sprawa została zamknięta, a sprzęt i środki finansowe zamówione przez LOZS, zostały przekazane do związku okręgowego. Kwestia podziału dotacji pochodzącej z PZSS pomiędzy LOZS i WZSS jest unormowana w porozumieniu zawartym pomiędzy wskazanymi związkami. Rozliczenie tej dotacji zostało szczegółowo przedstawiona w części finansowej sprawozdania za rok 2010. Wewnątrz Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, całość zagadnienia objęły następujące uchwały:

  • Uchwała nr 16 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 29 września 2010 r. w sprawie przeznaczenia dotacji na cele statutowe wojewódzkich związków strzelectwa sportowego, przyznawanej zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 18/2009 Zarządu PZSS z dnia 11 lutego 2009 roku
  •  Uchwała nr 21 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie przekazania środków finansowych pochodzących z dotacji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa.

które określiły kierunki i cele na które dotacja miała być przeznaczona.

ad. 3

Uchwała nr 5 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

Zarząd Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, działa w oparciu o powołane przepisy WZD, wypełniając całkowicie obowiązujący go Regulamin organizacyjny. Przez okres całego roku 2009 nie doszło do jego złamania. W roku 2010 Zarząd zebrał się na posiedzeniach 7 razy oraz jeden raz przeprowadzono posiedzenie w formie telekonferencji. Wynikiem obrad Zarządu było 21 Uchwał, regulujących bieżące sprawy Związku. Każda z Uchwał powoływana była na podstawie delegacji statutowej, a jeżeli zaistniała taka potrzeba, również na podstawie obowiązujących Uchwał Walnego Zebrania Delegatów.

Na posiedzenia Zarządu regularnie zapraszani byli:

·          Przewodniczący Kolegium Sędziów Pan Stanisław Kopaniarz

·          Przewodniczący Rady Trenerów – Pan Józef Rowicki

·          Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Leonard Kostera

Ponadto w pracach Zarządu brali także udział inni członkowie wyżej wymienionych organów WZSS:

·          Pan Ryszard Stoga – Komisja Rewizyjna

·          Pan Ireneusz Erenz – Komisja Rewizyjna

·          Pan Michał Wojtasiewicz – Rada Trenerów

ad. 4

Uchwała nr 2 / 2010 WZD z dnia 19 kwietnia 2010 roku – Preliminarz wydatków na rok 2010.

Korzystając z delegacji WZD zawartej w przedmiotowej uchwale, Zarząd WZSS wydał następujące uchwały:


  1. Uchwała nr 2 / 2010 z dnia 12 stycznia 2010 r. w sprawie przyjęcia preliminarza wydatków na rok 2010.
  2. Uchwała nr 3 / 2010 z dnia 12 stycznia 2010 r. w sprawie zakupu sprzętu sportowego ze środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010.
  3.  Uchwała nr 8 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010.
  4.  Uchwała nr 11 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2010 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 8 / 2010 z dnia 19 maja 2010 roku w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010.
  5.  Uchwała nr 20 / 2010 z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie nowelizacji preliminarza wydatków na rok 2010.

Ad. 1.

W pierwszym przypadku na podstawie delegacji wynikającej z § 39 ust. 4 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu oraz Uchwały nr 7/2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2010, wprowadzono w życie Preliminarz Wydatków WZSS, po uzgodnieniach z przedstawicielami WSS w Poznaniu.

Ad. 2.

Na podstawie § 39 ust. 5 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu w nawiązaniu do § 1 ust. 4; 13 oraz 14 Uchwały nr 8/09 WZD WZSS z dnia  14 marca 2009 r. w sprawie określenia planu działania WZSS na rok 2009, Zarząd podjął decyzję o zakupie dwóch urządzeń typu pulsometr. Urządzenia te były zamówione już w roku 2009, jednak sprzedawca opóźnił dostarczenie towaru, co spowodowało konieczność przeniesienia tego zakupu na rok 2010. Zarząd postanowił, że nie będzie rezygnował z tego zakupu z powodu utrzymania ceny na poziomie z roku 2009. W roku 2010, urządzenia    te miały podrożeć. Sprzęt ten został przeznaczony na potrzeby kadry wojewódzkiej. Na jego zakup przeznaczono środki finansowe zapisane w części V. Preliminarza wydatków – Zakupy sprzętu sportowego, paliwa do asekuracji i treningu, leków i odżywek – pkt. 2 Sprzęt do badań wydolnościowych; psychologiczno – fizycznych – razem 1 340,00 zł.

Ad. 3. i 4.

Na podstawie § 39 ust. 5 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, a także na podstawie § 2 ust. 6 Uchwały nr 5 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego   w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie określenia planu działania Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, do końca kadencji obecnych władz Związku, Zarząd podjął decyzję o podziale środków finansowych zawartych w V. Preliminarza wydatków – Zakupy sprzętu sportowego, paliwa do asekuracji i treningu, leków i odżywek – pkt. 1. – Broń  pneumatyczna i kulowa – dofinansowanie zakupów klubowych – razem 10 000,00 zł. Obie uchwały dotyczyły tej sprawy i określały dokładny podział pieniędzy dla poszczególnych klubów. Sprawa ta została szczegółowo omówiona w części V. Środki finansowe pochodzące z dotacji Urzędu Marszałkowskiego, wynikające z punktów uzyskanych we współzawodnictwie dzieci i młodzieży, części finansowej sprawozdania.

Ad. 5.

Na podstawie § 39 ust. 5 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu  oraz § 2 ust. 1 Uchwały nr 2 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia w życie Preliminarza Wydatków Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu na rok 2010, Zarząd dokonał nowelizacji preliminarza wydatków, która miała go zaktualizować pod kątem otrzymania dotacji za znaczki z PZSS. Nowelizacja ta dotyczyła także przesunięcia części środków finansowych przeznaczonych na zgrupowania kadry w celu sfinansowania etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiej Gimnazjady Młodzieży.

Biorąc pod uwagę planowane wydatki Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, w kategoriach objętych preliminarzem wydatków, trzeba zauważyć, że do dnia 17 listopada 2010 roku w następujących kategoriach:

·          III. Szkolenie i doszkolenie kadry trenersko – instruktorskiej, sędziowskiej, technicznej

·          IV. Prowadzenie badań i upowszechnianie  informacji  dotyczącej  metodologii treningu  sportowego

·          VI. Opłata trenerów, instruktorów realizujących zadania (proporcjonalnie do wykonanych zadań)

nie wydano żadnych środków finansowych. Środki te musiałyby pochodzić z zasobów własnych Związku, gdyż preliminarz nie przewidywał dofinansowania tych zadań z pieniędzy za punkty. Jednak nie oznacza to, że nie wykonywano tych zadań. W przypadku grupy VI – przedsięwzięcia były realizowane  przy wykorzystaniu środków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. W przypadku grupy III, szkolenie odbywało się na koszt organizatora, którym był PZSS, przy dodatkowym finansowaniu własnym przez osoby uczestniczące w kursie.

Jeżeli chodzi o przesunięcie środków zapisanych w:

·          I. Kalendarz  imprez (organizacja lub uczestnictwo)

to również zadania były sfinansowane ze środków zewnętrznych, pochodzących z zasobów WSS przeznaczonych na kadrę wojewódzką. Ponadto w tej grupie zakładano przeznaczenie 500,00 zł na organizację imprezy Mistrzostwa Wielkopolski, której organizację przesunięto na rok 2011, co znajdzie potwierdzenie w dalszej części opracowania. Tak więc do wykorzystania pozostawało 2 000,00 zł, które przesunięto do grupy V. Ponieważ w grupie II preliminarza:

·          II. Zgrupowania i konsultacje (faktury i rachunki dotyczące kosztów zgrupowań, wystawione na WSS w Poznaniu, forma płatności – przelew)

pozostały do wykorzystania środki w wysokości 1 291,00 zł, które pochodziły z dotacji za punkty i musiały zostać wykorzystane na zadania związane ze sportem dzieci i młodzieży, przesunięto je do grupy I i sfinansowano z nich Etap Wojewódzki Gimnazjady Strzeleckiej. Impreza ta gromadzi dużą ilość młodzieży, która najczęściej nie ćwiczy w klubach sportowych i jest doskonałym miejscem do pozyskiwania zdolnych młodzików do naszych klubów. Wspominane środki finansowe nie zostały wykorzystane w pierwotnym przeznaczeniu, przede wszystkim z powodu odwołania kilku konsultacji kadry wojewódzkiej na wiosnę 2010 roku, w czasie ogłoszonej żałoby narodowej po katastrofie samolotu rządowego w Smoleńsku. Sytuacja ta spowodowała, że do wykorzystania pozostawała jeszcze pula pieniędzy na kadrę wojewódzką, pochodzących z WSS. ponieważ na te środki finansowe nie mamy wpływu, a ich niewykorzystanie spowodowałoby zwrot do WSS, podjęto decyzję o ich przesunięciu, która wydaje się jak najbardziej słuszna.

W celu odzwierciedlenia faktycznych działań Zarządu, związanych z wykorzystaniem przyznanych dotacji z PZSS oraz środków finansowych za punkty zdobyte w rywalizacji sportu dzieci i młodzieży w roku 2009, wszystkie zaoszczędzone środki finansowe przesunięto do grupy V:

·          V. Zakupy  sprzętu sportowego, paliwa do asekuracji i treningu, leków i odżywek

co było zgodne z

  • Uchwałą nr 16 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 29 września 2010 r. w sprawie przeznaczenia dotacji na cele statutowe wojewódzkich związków strzelectwa sportowego, przyznawanej zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 18/2009 Zarządu PZSS z dnia 11 lutego 2009 roku

podjętą na podstawie § 39 ust. 5 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu w związku z § 2 ust. 8 Uchwały nr 5 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie określenia planu działania Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, do końca kadencji obecnych władz Związku.

Poniższa tabela przedstawia stopień realizacji Preliminarza wydatków na rok 2010:

 

   

uchwalony

nowelizacja

wydano

wykonanie

   

własne

w tym WSS

własne

w tym WSS

własne

w tym WSS

znowelizow.

uchwalony

I

Kalendarz  imprez

2 000,00 zł

 

1 291,00 zł

1 291,00 zł

4 291,00 zł

1 291,00 zł

3 000,00 zł

2 291,00 zł

II

Zgrupowania i konsultacje

6 000,00 zł

6 000,00 zł

4 709,00 zł

4 709,00 zł

4 709,00 zł

4 709,00 zł

0,00 zł

-1 291,00 zł

III

Szkolenie i doszkolenie kadry trenersko – instruktorskiej, sędziowskiej, technicznej

1 000,00 zł

 

 

 

 

 

0,00 zł

-1 000,00 zł

IV

Prowadzenie badań i upowszechnianie  informacji  dotyczącej  metodologii treningu  sportowego

1 000,00 zł

 

 

 

 

 

0,00 zł

-1 000,00 zł

V

Zakupy  sprzętu sportowego, paliwa do asekuracji i treningu, leków i odżywek

18 000,00 zł

12 968,00 zł

23 000,00 zł

12 968,00 zł

30 764,00 zł

12 968,00 zł

7 764,00 zł

12 764,00 zł

VI

Opłata trenerów, instruktorów realizujących zadania

1 000,00 zł

 

 

 

 

 

0,00 zł

-1 000,00 zł

RAZEM:

29 000,00 zł

18 968,00 zł

29 000,00 zł

18 968,00 zł

39 764,00 zł

18 968,00 zł

10 764,00 zł

10 764,00 zł

Jak łatwo zauważyć, w roku 2010 w ramach wydatków objętych Preliminarzem, wydano 10 764,00 zł. więcej niż planowano. Najwięcej, bo aż 7 764,00 zł wydano na sprzęt. Pozostała kwota 3 000,00 zł, to środki przekazane Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa w ramach refundacji kosztów poniesionych na organizowane zawody strzeleckie, szczebla okręgowego, zgodnie z:

  • Uchwałą nr 21 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie przekazania środków finansowych pochodzących z dotacji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa.

Ta duża nadwyżka, to w największej części efekt przyznanej przez PZSS dotacji na cele statutowe związków wojewódzkich, która wynosiła:

 18 925,00 zł. (osiemnaścietysięcydziewięćsetdwadzieściapięć złotych 00/100)

o czym była już mowa w części finansowej. Zarząd WZSS planując swoje wydatki objęte Preliminarzem, opierał się w swoich przewidywaniach co do własnych możliwości finansowania poszczególnych zadań, na poziomie dotacji z roku 2009, która wynosiła:

10 625,00 . (dziesięćtysięcysześćsetdwadzieściapięć złotych 00/100)

czyli więcej o 8 300,00 zł.

Jak wiadomo wysokość przyznawanej dotacji jest uzależniona od ilości wniesionych składek członkowskich od osób fizycznych do PZSS. W roku 2010 poziom spływu tych składek był praktycznie dwukrotnie większy niż w roku poprzednim. Z takiego stanu rzeczy należy się cieszyć, lecz trudno go przewidzieć.

ad. 5.

Uchwała nr 4 / 2010 WZD z dnia 19 kwietnia 2010 roku – Preliminarz wydatków na rok 2011;

W oparciu o posiadane informacje, na podstawie § 39 ust. 4 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu oraz:

  • Uchwały nr 4 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2011;

Zarząd opracował projekt Preliminarza wydatków na rok 2011, który został przyjęty:

  • Uchwałą nr 19 / 2010 z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie przyjęcia projektu Preliminarza wydatków na rok 2011.

Następnie uzgodniono go z przedstawicielami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego w dniu 6 grudnia 2010 roku, gdzie wpisano do niego kwoty pochodzące z dotacji za punkty zdobyte w ramach sportu dzieci i młodzieży.

Na podstawie § 39 ust. 4 Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu oraz Uchwały nr 4 / 2010 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2011, a także w związku z Uchwałą nr 19 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie przyjęcia projektu preliminarza wydatków na rok 2011, Preliminarz został przyjęty do realizacji przez Zarząd WZSS:

  • Uchwałą  nr 10 / 2011 z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie przyjęcia do realizacji Porozumienia nr 263/2011 wraz z Preliminarzem wydatków na rok 2011, pomiędzy Wielkopolskim Stowarzyszeniem Sportowym, a Wielkopolskim Związkiem Strzelectwa Sportowego.

W dniu dzisiejszym zostanie przedstawiony projekt uchwały wprowadzającej go do realizacji przez WZD.

ad. 6

Uchwała nr 5 / 2010 WZD z dnia 19 kwietnia 2010 roku– kierunki działania Związku w obecnej kadencji

§ 1.

Walne Zebranie Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, działając na mocy § 33 ust. 14 Statutu Związku, zobowiązuje Zarząd Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, do:


 

1.          Bieżącego publikowania wszystkich uchwał własnych, poprzez umieszczenie ich na witrynie internetowej, o następującym adresie:

 www.wzss.org.pl

2.          Bieżącego publikowania uchwał i protokółów z obrad Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa sportowego w Poznaniu, na zasadach określonych w ust. 1.

3.        Opracowywania i przedstawiania na każdym kolejnym Walnym Zebraniu Delegatów sprawozdania z realizacji Uchwał Walnych Zebrań Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, złożonego z dwóch części:

 1)         finansowej – stanowiącej sprawozdanie Zarządu Związku z podejmowanych decyzji finansowych,

 2)         merytorycznej – dotyczącej działań podejmowanych przez Zarząd Związku, do których obligowały go uchwały Zebrania.

4.          Terminowego zwoływania corocznych Walnych Zebrań Sprawozdawczych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, tj. w nieprzekraczalnym terminie do 15 maja roku następnego,

5.          Wysyłania sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, do wszystkich zrzeszonych podmiotów, przed każdym Walnym Zebraniem Delegatów WZSS w Poznaniu, co najmniej na tydzień przed datą jego zwołania.

Jeżeli chodzi o § 1 przedmiotowej uchwały, to w całości jest on realizowany przez Zarząd WZSS. Wszystkie materiały z prac Zarządu Związku są na bieżąco publikowane na wskazanej stronie internetowej. Sprawozdania, o których mowa w ust. 3 zostały opracowane zgodnie z dyspozycją tego przepisu. Obecnie zwołane Walne Zebranie Delegatów odbywa się w dniu 11 maja – czyli termin określony w ust. 4 został dochowany. Zarząd postanowił zwołać WZD właśnie w tym terminie, gdyż wcześniejsze daty kolidowały ze Świętami Wielkanocnymi i długim weekendem majowym. Jeżeli chodzi o ust. 5, to przesłanie sprawozdania nastąpiło drogą mailową, a dodatkowo opublikowano je na stronie internetowej Związku, zgodnie z oznaczonym terminem. Przesyłanie tego sprawozdania drogą elektroniczną jest o tyle uzasadnione, że jego obszerność spowodowałaby znaczne koszty, zarówno wydruku, jak i samej przesyłki pocztowej. Dlatego, wybrano drogę najtańszą, jaką jest poczta elektroniczna.

§ 2.

Walne Zebranie Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, działając na mocy § 33 ust. 2 Statutu Związku, wprowadza w życie Plan działania WZSS w Poznaniu, do końca kadencji obecnych władz Związku, o następującej treści:

1.          Na bazie zreorganizowanej struktury działania Związku wynikającej z wymogów Statutu, podejmowanie działań organizacyjnych w oparciu o:

1)         Biuro Związku – działające na podstawie Regulaminu Organizacyjnego Zarządu WZSS,

2)         Radę Trenerów, będące ciałem doradczym w zakresie pomocy dla szkoleniowców oraz podziału dotacji do sprzętu sportowego

3)         Kolegium Sędziów, będące organem wykonawczego Zarządu w zakresie prawidłowości przeprowadzania zawodów.

Jeżeli chodzi o zapisy § 2 ust. 1 przedmiotowej uchwały, to należy stwierdzić, że całość działań Zarządu oparta jest obecnie o wymienione w powyższych punktach organy. Biuro Związku, choć ma pewne mankamenty i ograniczenia (wspólne pomieszczenie ze związkiem szachowym, dostępność tylko w dni robocze i godzinach urzędowania WSS w Poznaniu) działa prawidłowo i jest na bieżąco obsługiwane przez Sekretarza Zarządu. Kolegium Sędziów WZSS podejmuje działania związane z obsługą sędziowską oraz merytorycznym przygotowaniem dokumentacji organizowanych zawodów strzeleckich, posiada stosowne akty wykonawcze, nadające odpowiednie kompetencje członkom i przewodniczącemu, powołane na bazie uchwał Zarządu Związku. Przedstawiciele Rady Trenerów, w szczególności jej Przewodniczący, są zapraszani na każde posiedzenie Zarządu, a decyzje Zarządu związane ze sprawami rozdziału sprzętu czy wspomagania pracy Trenera Koordynatora,   są konsultowane z Przewodniczącym Rady i jej członkami.

2.          Usprawnienie płynności finansowej Związku poprzez poprawę współpracy z Biurem Obsługi Związków Sportowych Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, opartej o nowe, racjonalne rozwiązania, zwiększające dostęp do zgromadzonych na koncie środków finansowych Związku.

Współpraca z BOZS WSS w roku 2010 układała się bardzo dobrze. Praktycznie  w okresie całego roku nie zanotowano poważnych problemów, a obsługa księgowa była terminowa. Nie odnotowano też problemów z dostępem do zgromadzonych na naszym subkoncie środków finansowych. Dzięki obsłudze księgowej Związku, wykonywanej przez BOZS WSS, nasza organizacja oszczędza na ewentualnych kosztach wynajmu takich usług w innej firmie księgowej. W obecnej sytuacji Związku jest to najbardziej racjonalne rozwiązanie. Nie do końca jesteśmy w stanie funkcjonować bez powiązań z WSS. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie związane z prowadzeniem Kadry Wojewódzkiej, a także otrzymywanie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego za punkty zdobyte  w ramach współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Obecna obsługa księgowa kosztuje Związek 50,00 zł rocznie w ramach składki członkowskiej płaconej do WSS.

3.          Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Biura Związku i zabezpieczenia posiadanej dokumentacji, także poprzez znalezienie nowej siedziby Związku.

Na przeszkodzie realizacji tego zamierzenia cały czas stoją finanse Związku. Pomimo znacznej poprawy kondycji finansowej Związku, nadal nie stać nas na utrzymywanie własnej siedziby. Obecnie korzystamy z przychylności Klubu SKS „Dwór Grunwaldzki”, gdzie organizowane są posiedzenia Zarządu i innych organów Związku. Jeżeli w dalszym ciągu będzie następowała poprawa sytuacji finansowej Związku, Zarząd będzie monitorował to zagadnienie, wyszukując najlepszego i najtańszego rozwiązania w tym zakresie.

4.          Na bazie Biura poprawa obsługi i terminowości załatwiania spraw członków Związku.

W roku 2010 nie odnotowano szczególnych opóźnień w realizacji zadań związanych z obsługą członków Związku.

5.        Utrzymanie w sprawności posiadanego sprzętu informatycznego, a także wytworzenie na jego podstawie niezbędnej dokumentacji, odpowiednich rejestrów danych osobowych i danych organizacji zrzeszonych w Związku, zabezpieczonych odpowiednią polityką ochrony danych osobowych i instytucji.

Sprzęt zakupiony w roku 2009 na potrzeby Biura Związku jest sprawny i w znacznym stopniu poprawił standard pracy. Obecnie Zarząd w celu dalszej poprawy efektywności pracy Biura oraz w celu dalszego usprawnienia komunikacji z członkami, planuje zakup nowoczesnego urządzenia faksującego, które będzie mogło pracować w sposób ciągły.

Zarząd Związku planuje w najbliższym czasie zwrócić się do swoich członków w sprawie wytworzenia spójnego systemu gromadzenia danych o osobach uprawiających strzelectwo sportowe w strukturach członków Związku. Po pierwsze jest to konieczne z uwagi na wymogi statutu, który  między innymi, uzależnia reprezentację na Wlanym Zebraniu Delegatów od ilości zrzeszonych osób. Jednak jest to przede wszystkim uzależnione od postępu prac Zarządu PZSS nad nowymi regulaminami, dotyczącymi kwestii uprawiania strzelectwa sportowego. Jest to bezpośrednio związane z wejściem w życie nowej ustawy  o sporcie.

6.          Przy udziale Rady Trenerów, dofinansowywanie działalności lub wsparcie sprzętowego, poszczególnych klubów, w oparciu o efekty ich startów w zawodach ogólnopolskich.

Sprawa ta znalazła swoje odzwierciedlenie w następujących uchwałach:

  1. Uchwała nr 8 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010.
  2. Uchwała nr 11 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2010 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 8 / 2010 z dnia 19 maja 2010 roku w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2010.

Powyższe uchwały zostały już omówione w pkt. 4 niniejszego opracowania. W posiedzeniach Zarządu Związku, na których wypracowywano przedmiotowe uchwały brali udział zaproszeni goście z Rady Trenerów WZSS. Czynny udział  w tych pracach brali Przewodniczący Rady Trenerów Pan Józef Rowicki oraz Członek Rady Trenerów – Trener Koordynator Kadry Wojewódzkiej Pan Andrzej Tomasik.

7.          Poprawienie ściągalności składek członkowskich od członków Związku. Ostateczne uregulowanie zaległości w tym zakresie, pochodzących z poprzednich lat.

Sprawy związane ze ściągalnością składek członkowskich zostały bardzo szczegółowo omówione zarówno w części finansowej sprawozdania, jak i w niniejszym opracowaniu, w zakresie dotyczącym Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa.

Należy jednak ponownie zaznaczyć, że część winy za opóźnienia leży także po stronie członków, nie tylko Zarządu. Terminowość opłacania składek członkowskich to największa bolączką naszego Związku. Zarówno poprzedni Zarząd jak i ten obecny, spełniał wszystkie postanowienia dotyczące uregulowania spraw składek, nałożone przez WZD. Gorzej wygląda to ze strony samych członków, którzy te zasady przyjęli stosownymi uchwałami WZD na przestrzeni lat 2008 i 2009.

8.          Płynne odzyskiwanie dotacji na rzecz związku wojewódzkiego od Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, na podstawie opracowanych wniosków i dotowanie z nich przedsięwzięć własnych, a także członków zwyczajnych Związku.

Pełne sprawozdanie z wykorzystania dotacji PZSS znajduje się w części III sprawozdania finansowego. Zarząd podejmował wszelkie decyzje związane z pozyskaniem przedmiotowej dotacji na podstawie:

  • Uchwały nr 16 / 2010 z dnia 29 września 2010 r. w sprawie przeznaczenia dotacji na cele statutowe wojewódzkich związków strzelectwa sportowego, przyznawanej zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 18/2009 Zarządu PZSS z dnia 11 lutego 2009 roku

Ponieważ Zarząd zamierzał zakupić dwa trenażery SCATT w komplecie z dwoma urządzeniami mobilnymi do ich obsługi, płynne odzyskiwanie tej dotacji przez okres całego roku było bezprzedmiotowe. Ponadto Zakupy na potrzeby LOZS, też miały charakter jednorazowej operacji, na którą należało zgromadzić określone środki finansowe. Zgodnie z danymi przytaczanymi w III części sprawozdania finansowego, sprawa ta została załatwiona bardzo sprawnie i zamknięta do końca roku 2010.

Należy także zauważyć, że wysokość uzyskiwanej dotacji zależy bezpośrednio od wpłat dokonywanych przez członków Związku, co znacznie ogranicza też możliwości Zarządu i uzależnia je bezpośrednio od terminowości działania poszczególnych podmiotów zrzeszonych w Związku.

Analizując rok 2010 należy uznać, że sposób przeprowadzenia procedury uzyskania dotacji od PZSS był optymalny.

9.          Występowanie z odpowiednimi projektami działań mających na celu upowszechnianie strzelectwa sportowego, skierowanymi do władz samorządowych w celu pozyskiwania dodatkowych środków finansowych.

Sprawa związana z pozyskiwaniem środków z instytucji samorządowych i administracji publicznej lub samorządowej była o tyle utrudniona, że zeszły rok kończyliśmy praktycznie zerowym bilansem otwarcia. Z powodu braku środków własnych, na niezbędny w takich sytuacjach wkład, trudno było brać pod uwagę działania, zmierzające do realizacji tego celu. Sytuacja ulega dość znacznej zmianie na początku tego roku, co jasno wynika ze sprawozdania finansowego. Dlatego Zarząd będzie monitorował wynikające z tego możliwości. Oczywiście rok 2011 i 2012 będzie bardzo trudny do przedsięwzięcia działań zmierzających do pozyskiwania środków z instytucji samorządowych, związanych z Urzędem Miejskim w Poznaniu lub organami samorządu wojewódzkiego,  co jest bezpośrednio związane z organizacją Euro 2012. Obecnie większość środków finansowych przeznaczonych na sport, pochodzących z wymienionych instytucji samorządowych jest zaangażowana w różne przedsięwzięcia związane ze wspominaną imprezą i trudno będzie przebić się z innymi programami. Ponadto niesprzyjająca jest także sytuacja finansów państwa, co znacznie ogranicza budżety samorządowe, które w takiej sytuacji angażują własne środki do realizacji innych celów.

10.           Organizacja Zawodów rangi Mistrzostw Wojewódzkich, a także wspieranie organizacyjne lub finansowe, istniejących już imprez organizowanych w zakresie strzelectwa powszechnego.

Zarząd Związku mając na uwadze wypełnienie postanowień tego punktu postanowił przyjąć stałe terminy cyklicznych imprez strzeleckich o randze Mistrzostw Wielkopolski. W związku z tym podjęto:

  • Uchwałę nr 18 / 2010 z dnia 29 września 2010 r. w sprawie organizacji cyklicznych zawodów strzeleckich rangi Mistrzostw Wielkopolski

Imprezy te będą odbywać się od roku 2011. Jedna z nich odbyła się już w dniach 12 i 13 marca 2011 roku. Istnieje też inicjatywa Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa, który chce podjęć się organizacji Mistrzostw Wielkopolski    w dyscyplinie karabin i strzelba. Jeżeli tylko dojdzie ona do skutku, Zarząd WZSS weprze jej organizację.

Ponadto dzięki pracy Pana Jerzego Hyżego oraz Józefa Rowickiego, którym w tym miejscu bardzo dziękuję za zaangażowanie, mamy już drugi rok z rzędu kalendarz imprez strzeleckich województwa wielkopolskiego, który został opublikowany na stronie internetowej Związku.

11.           Bieżące aktualizowanie preliminarza wydatków pod kątem realizacji celów statutowych, na bazie delegacji Walnego Zebrania Delegatów.

 Powyższe zagadnienie zostało wyczerpująco omówione w punkcie 4 niniejszego opracowania, dotyczącym Uchwały nr 2 / 2010 WZD z dnia 19 kwietnia 2010 roku – Preliminarz wydatków na rok 2010.

12.           Wspomaganie merytoryczne, a także w miarę możliwości finansowe, przedsięwzięć szkoleniowych organizowanych przez członków Związku, przy udziale Rady Trenerów.

13.           Przy udziale Rady Trenerów, wspomaganie merytoryczne działalności Trenera Koordynatora Kadry Wojewódzkiej.

Kadra Wojewódzka została wsparta w roku 2010 kwotą 6 000,00 zł, zapisaną  w Preliminarzu wydatków. Środki pochodziły z funduszy pozyskanych za punkty we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Na powyższy cel wydano z tej kwoty  4 709,00 zł. Dzięki tej kwocie można było dofinansować przede wszystkim obóz letni. Powody z jakich nie zużyto całej przeznaczonej na ten cel kwoty, zostały już podane przy omawianiu Preliminarza na rok 2010. Ponadto przedstawione powyżej zadania Zarząd pozostawił w gestii Trenera Koordynatora. Jeszcze raz w tym miejscu należy wspomnieć, że Przewodniczący Rady Trenerów jest każdorazowo zapraszany na posiedzenia Zarządu, gdzie bezpośrednio uczestniczy w wypracowywaniu stanowisk i uchwał.

Ponadto w roku 2010 wsparto inicjatywę UKS Spartakus Biedrusko oraz SKS Dwór Grunwaldzki w organizacji Etapu Wojewódzkiego III Ogólnopolskiej Gimnazjady Strzeleckiej. O tej sprawie wspomniano już przy okazji omawiania spraw związanych z nowelizacją Preliminarza na rok 2010.

 

14.           Zapewnienie środków finansowych na realizację celów określonych w ust. od 1 do 13.

 O zapewnieniu środków finansowych na realizację zadań Związku w roku 2010 świadczy zarówno sprawozdanie finansowe jak i pkt. 4 niniejszego opracowania, dotyczący analizy wykonania Preliminarza wydatków na rok 2010.

 Inne działania Zarządu WZSS.

 Poza działaniami, które przedstawiono w tym opracowaniu Zarząd WZSS podejmował też inne działania, mające na celu unormowanie spraw Związku. Taką inicjatywą jest przede wszystkim powołanie:

  •  Uchwałą nr 10 / 2010 z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie powołania Komisji do spraw rozliczenia majątku ruchomego Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu

 Wyniki prac tej komisji zostaną przedstawione na Walnym Zebraniu Delegatów w dniu 11 maja 2011 roku, wraz z projektem uchwały WZD, która będzie regulowała kwestie własnościowe majątku ruchomego Związku.

Z inicjatywy osób zajmujących się w ramach naszego Związku strzelectwem IPSC:

  • Uchwałą nr 12 / 2010 z dnia 23 czerwca 2010 r.

Zarząd powołał Komisję do spraw strzelectwa IPSC Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu. Komisja ta ma następujące zadania:

  1. Popularyzacja strzelectwa według zasad IPSC.
  2.  Organizowanie szkoleń w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią w oparciu o kryteria  bezpieczeństwa wypracowane przez IPSC.
  3.  Pomoc w poszerzaniu uprawnień sędziego PZSS o uprawnienia sędziego strzelectwa dynamicznego IPSC.
  4.  Integracja strzelców IPSC poprzez organizację międzyklubowych szkoleń doskonalących umiejętności.
  5.  Zdobywanie sponsorów chętnych do pomocy finansowej i rzeczowej.
  6.  Organizowanie wspólnych wyjazdów strzelców IPSC  na zawody krajowe i zagraniczne.
  7.  Organizowanie zawodów strzeleckich IPSC poziomu I oraz poziomu II w oparciu o istniejące zaplecze klubowe.
  8.  Uatrakcyjnienie współzawodnictwa indywidualnego poprzez możliwość zdobywania odznak strzeleckich na zawodach strzeleckich IPSC w oparciu o ustanowione przez PZSS kryteria dotyczące strzelectwa dynamicznego. 

Zawody IPSC zostały wprowadzone do kalendarza imprez strzeleckich na rok 2011. W najbliższym czasie Zarząd planuje dalsze uaktywnienie prac tej komisji w celu rozwoju strzelectwa IPSC.

W związku ze zmianą ustawodawstwa dotyczącego sportu, Zarząd WZSS podjął też działania związane z niezbędną, w nowej sytuacji prawnej, nowelizacją Statutu Związku. Propozycje zmian przepisów statutu zostaną przedstawione na WZD w dniu 11 maja 2011 roku.

Reasumując, niniejsze sprawozdanie ma na celu przekazanie Delegatom podstawowej informacji na temat działań podejmowanych przez Zarząd WZSS w roku 2010. W ocenie Zarządu rok 2010 był czasem w którym udało się uciec z pułapki finansowej poprzednich lat. Podstawowym celem działań Zarządu do końca kadencji, będzie podejmowanie dalszych działań, które pozwolą na płynną, nie zagrożoną brakiem środków finansowych, dalszą pracę umożliwiającą realizację celów statutowych.



[1] )          Uchwała nr 8 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 2 marca 2009 r. w sprawie ustania członkowstwa w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu Sekcji Strzeleckiej Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Opalenica, 64-330 Opalenica, ul. Parkowa 44

[2] )         Uchwała nr 17 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 9 listopada 2009 r. w sprawie przyjęcia w poczet członków zwyczajnych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Lesznie

[3] )         Uchwała nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu oraz Uchwała nr 4 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie dalszego obowiązywania Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, wprowadzonego w życie Uchwałą nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r.