V Wojewódzkie Mistrzostwa Historyczne odbyły się 5 czerwca br., tradycyjnie na strzelnicy KS Tarcza Szamotuły w Mutowie. W mistrzostwach wzięła udział rekordowa ilość zawodników i zawodniczek. Udział w zawodach Bernadetty Basińskiej z LTS Legionowo oraz Ewy Preis z Tarczy Szamotuły, bardzo mile zaskoczył organizatorów. 45 osób startujących w sobotnich zawodach, oprócz wspaniałej atmosfery w duchu sportowej rywalizacji, ustanowiło rekord 86 startów, licząc razem wszystkie konkurencje, z których największym zainteresowaniem cieszył się Karabinek. W tym rodzaju broni zdecydowało się startować 33. strzelców.

W tym roku mistrzostwa, po raz pierwszy, rozegrano w nowej konwencji. Strzelano 4 konkurencje, które zgodnie z nowym „Zbiorem regulaminów PZSS dla konkurencji nie objętych przepisami ISSF na lata 2022 – 2024”, przypisane są do tego typu zawodów. Konkurencje te to: pistolet/rewolwer, pistolet wojskowy, karabin i karabinek. Jeśli pistolet czy rewolwer nie budzą u osób niewtajemniczonych w strzelectwo historyczne  większych wątpliwości - to pistolet wojskowy, czyli pistolet centralnego zapłonu z kolbą - już tak. Podobnie jest w przypadku karabinu i karabinka. Tą kwestię reguluje amunicja. Pełnoenergetyczny nabój karabinowy, posiada łuskę o długości ponad 50 mm. Natomiast wszystkie naboje pośrednie używane w karabinkach, mieszczą się w przedziale od 30 do 50 mm. We wszystkich konkurencjach, użyta jednostka broni musiała być co najmniej półwieczna i w stanie takim, jakim opuściła fabrykę. Bez żadnych modyfikacji i przeróbek.. Musiała być także  bronią o charakterze wojskowym bez dodatkowego wyposażenia i z mechanicznymi przyrządami celowniczymi.  

Podczas zawodów liczony był także wielobój, czyli suma wszystkich zdobytych punktów we wszystkich konkurencjach. Ta klasyfikacja była rywalizacją o Puchar Prezesa Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Tomasza Pawlaka. 

Podobnie jak w latach ubiegłych, najwszechstronniejszym strzelcem okazał się: 

Rafał Stemporowski - Jastrząb Swarzędz 

drugie miejsce zajął Piotr Bróździak - Jastrząb Swarzędz 

a trzecie wywalczył Rafał Bałachowski - Tarcza Szamotuły. 

W poszczególnych konkurencjach miejsca medalowe i tytuły Mistrza Wielkopolski zdobyli:

Pistolet / Rewolwer

1.   Leszek Przybysz - Zbrojownia Suchy Las

2.   Krzysztof Dolata – Wiarus Oborniki

3.   Rafał Stemporowski - Jastrząb Swarzędz

Pistolet Wojskowy

1.   Rafał Stemporowski - Jastrząb Swarzędz

2.   Piotr Bróździak - Jastrząb Swarzędz

3.   Rafał Bałachowski - Tarcza Szamotuły

Karabin

1.   Piotr Bróździak– Jastrząb Swarzędz

2.   Rafał Stemporowski - Jastrząb Swarzędz

3.   Leszek Przybysz - Zbrojownia Suchy Las

Karabinek

1.   Rafał Bałachowski - Tarcza Szamotuły

2.   Piotr Bróździak– Jastrząb Swarzędz

3.   Rafał Stemporowski - Jastrząb Swarzędz

Na uwagę zasługuje sprawne i szybkie przeprowadzenie zawodów, dzięki dobrej organizacji i sprawdzonych sędziach, którzy dzięki swemu doświadczeniu w tych specyficznych zmaganiach, stanęli na wysokości zadania. Także dokonane przez samych zawodników rezerwacje godziny i  zmiany poszczególnych konkurencji, miały wpływ na to, że ostatni strzał padł przed godziną trzynastą, co dało organizatorom czas na podliczenie wieloboju, ustalenie klasyfikacji poszczególnych konkurencji oraz wypisanie dyplomów. W ceremonii wręczania medali i tytułów mistrzowskich, wzięły udział także władze samorządowe miasta i powiatu Szamotulskiego.

Podczas mistrzostw miała miejsce również wystawa. Swoją bogatą kolekcję broni palnej i wojskowego wyposażenia strzeleckiego, udostępnili Zbigniew Długi – Jastrząb Swarzędz oraz  Henryk Plewa – Tarcza Szamotuły. Kolekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i wzbudzała duże emocja zarówno wśród zawodników, jak i przybyłych gości oraz kibiców. Podczas zawodów wszyscy mogli posilić się smacznym grillem i uraczyć zarówno ciepłymi jak i zimnymi napojami. Zadbali o to organizatorzy, którzy w tej kwestii nie szczędzili czasu ani pieniędzy. Efekt, to wszyscy zadowoleni i w dobrych humorach. Zwycięzcy i pozostali zawodnicy, już snują plany i strategie na przyszłoroczne mistrzostwa, a dzisiejsi kibice byli żywo zainteresowani warunkami członkostwa w stowarzyszeniach kolekcjonerskich. 

V Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Strzelaniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu 2022 - Rezultaty (.pdf)