Na strzelnicy WKS Śląsk Wrocław, od 1 do 4 sierpnia 2019 roku, odbywały się Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn, w dyscyplinach pistolet i karabin. Największym sukcesem naszych zawodniczek i zawodników, startujących w tej imprezie, jest Wicemistrzostwo Polski w konkurencji 25m Pistolet szybkostrzelny 2x30 mężczyzn, zdobyte przez Filipa WAGNERA z WKS Grunwald w Poznaniu. Wartościowy wynik uzyskała również Julita BOREK z SKS Dwór Grunwaldzki w Poznaniu, która w konkurencji Pistolet sportowy 30+30 kobiet była o krok od zdobycia medalu, zajmując ostatecznie czwarte miejsce.

W czwartek, pierwszego dnia zawodów, rozegrano jedną konkurencję, Pistolet centralnego zapłonu 30+30 mężczyzn. Wystartował w niej jeden zawodnik z naszego województwa - Stanisław KRAWCZYK, reprezentujący barwy KSS LOK Bursztyn w Kaliszu, który zajął 18 miejsce z wynikiem 531-6x. Konkurencje wygrał Piotr DANILUK z WKS Flota Gdynia, uzyskując wynik 577-18x. Drugie miejsce zajął Oskar MILIWEK CWZS Zawisza Bydgoszcz Klub Strzelecki (577-18x), a trzecie Tomasz WAWRZONOWSKI - WKS Flota Gdynia (574-16x).

W piątek, w drugim dniu zawodów, w konkurencji Pistolet sportowy 30+30 kobiet, startowała zawodniczka SKS Dwór Grunwaldzki w Poznaniu, Julita BOREK, która weszła do finału z czwartym wynikiem kwalifikacji (572-12x). Pierwsze miejsce w kwalifikacjach wywalczyła Agnieszka KOREJWO WKS Flota Gdynia (585-26x), drugie miejsce zajęła Joanna TOMALA (581-15x), reprezentująca również barwy WKS Flota Gdynia, a na trzecim miejscu sklasyfikowana została Marta BARSZCZAK CWKS Legia Warszawa (574-15x). Niestety w finale Julita nie poprawiła swojego miejsca i ostatecznie zajęła 4 miejsce. Konkurencje wygrała Joanna TOMALA, przed Agnieszką KOREJWO i Martą BARSZCZAK. W tej konkurencji spośród klubów naszego związku wystartowała jeszcze Marcelina PRZYCHODZKA WKS Grunwald w Poznaniu - 23 miejsce (522- 3x) oraz Zuzanna WINNA z RKS BOCK w Rawiczu, która z wynikiem 481- 3x zajęła ostatnie 28 miejsce.

W tym samym dniu rozegrano także 50m Karabin 60 leżąc kobiet. W tej konkurencji startowały dwie reprezentantki WKS Grunwald w Poznaniu: Aleksandra ZAPARUCHA i Marta BUKSA. Pierwsza z nich została sklasyfkowana na 22 miejscu z wynikiem 609.9, a druga uzyskując wynik 604.6 zajęła ostatecznie 33 miejsce. Pierwsze miejsce zajęła Magdalena MALOTKA-TRZEBIATOWSKA - Dziesiątka Kartuzy - 619.6, na drugim stopniu podium stanęła Izabella DUDEK TKS LOK Tarnów - 619.5, a na trzeciej lokacie sklasyfikowano Agnieszkę NAGAY - KS Społem Łódź - 618.4.

Ponadto w piątek rozegrano jeszcze 50m Karabin 3x40 mężczyzn, gdzie nie startował żaden zawodnik z Wielkopolski. W tej konkurencji całe podium zajęli zawodnicy CWKS Legia Warszawa. Pierwsze miejsce zajął aktualny Mistrz Świata Tomasz BARTNIK, drugi był Maciej WOJTASIAK, a trzeci Robert KRASKOWSKI.

W sobotę, następnego dnia Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn, wspaniały start zanotował Filip WAGNER, zawodnik WKS Grunwald w Poznaniu, który został Wicemistrzem Polski w konkurencji 25m pistolet szybkostrzelny 2x30. Do finału konkurencji wchodził on z 6 wynikiem kwalifikacji - 566-13x. Najlepiej w kwalifikacjach strzelał Piotr DANILUK WKS Flota Gdynia (574-16x), na drugim miejscu uplasował się Konrad BIAŁEK CWKS Legia Warszawa (571-17x), a na trzecim miejscu kwalifikacje zakończył Damian KLIMEK WKS Flota Gdynia (570-16x). W finale najlepszy okazał się MILIWEK Oskar CWZS Zawisza Bydgoszcz Klub Strzelecki, który w kwalifikacjach był czwarty (568-15x), a trzecie miejsce zajął Konrad BIAŁEK. Gratulujemy naszemu zawodnikowi tak wspaniałego wyniku. W tej samej konkurencji na 20 sklasyfikowano zawodnika WKS Grunwald w Poznaniu - Jana ZABOROWSKIEGO z wynikiem 527-6x. Na 30 miejscu zawody zakończył Tomasz IGNASIAK (506- 4x), również reprezentujący barwy WKS Grunwald w Poznaniu. Na 32 pozycji strzelanie w tej konkurencji zakończył Przemysław SZEMRAJ z SKS Dwór Grunwaldzki w Poznaniu (480-6x).

W sobotę wystartowały również zawodniczki WKS Grunwald w Poznaniu, w konkurencji 50m karabin 3x40 kobiet. Najlepsza z naszych zawodniczek - Marta BUKSA została sklasyfikowana na 20 pozycji, z wynikiem 1138-17x. Tuż za nią, na 21 miejscu zawody zakończył Aleksandra ZAPARUCHA (1138-33x). Na 37 miejscu sklasyfikowano następną zawodniczkę Wojskowy Klub Sportowy "Grunwald" Poznań - Sekcja Strzelecka - Katarzynę INGERSLEBEN (1105-31x). Najlepsza w kwalifikacjach była Aleksandra SZUTKO KS Kaliber Białystok z wynikiem 1168-64x. Tuż za nią sklasyfikowano Agnieszkę NAGAY KS Społem Łódź (1168+63x) oraz trzecią Natalię KOCHAŃSKĄ ZKS Gwardia Zielona Góra (1166-52x). Ostaecznie w konkurencji Karabin 3x40 kobiet zwyciężyła Natalia Kochańska, przed Aleksandrą Szutko i Agnieszką Nagay.

W konkurencji 50m karabin 60L wystartował nasz zasłużony zawodnik Wojskowy Klub Sportowy "Grunwald" Poznań - Sekcja Strzelecka Dawid MIGAŁA, który został sklasyfikowany na 16 miejscu z wynikiem 614,3. W tej konkurencji sklasyfikowano również dwóch zawodników KSS LOK Bursztyn, MORKOWSKI Mikołaj, który zajął 60 miejsce (570,0) oraz BUDA Przemysław - 61 miejsce (552,5). O jedną pozycję wyżej od zawodników KSS LOK Bursztyn, sklasyfikowany został Marek ZIMNOCH Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Leszno z wynikiem (582,9). W tej konkurencji zwyciężył Tomasz BARTNIK, uzyskując wynik 626,5.

W niedzielę, ostatnim dniu Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn, rozgrywano dwie konkurencje: 50m pistolet dowolny 60 mężczyzn i 25m pistolet standard 3x20 OPEN. W pierwszej konkurencji dobrze zaprezentował się Przemysław SZEMRAJ z SKS Dwór Grunwaldzki w Poznaniu, który z wynikiem 535-4x zajął 7 miejsce. Do podium tej konkurencji zabrakło jedynie 3 pkt. Rywalizację wygrał Szymon WOJTYNA WKS Śląsk Wrocław (546-11x), przed Tomaszem WAWRZONOWSKIM WKS Flota Gdynia (545-12x). Trzecie miejsce zajął Witosław KRZAK reprezentujący barwy WKS Flota Gdynia (538-4x). Na 25 miejscu w tej konkurencji sklasyfikowano Ryszarda ROGACKIEGO z KSS LOK Bursztyn w Kaliszu (520- 5x), a na 34 Stanisława KRAWCZYKA, również KSS LOK Bursztyn w Kaliszu (505- 3x).

W konkurencji 25m pistolet standard 3x20 OPEN wystartowało dwoje zawodników z SKS Dwór Grunwaldzki w Poznaniu: Przemysław SZEMRAJ i Julita BOREK. zajęli oni odpowiednio 21 i 22 miejsce. Konkurencję wygrał Oskar MILIWEK CWZS Zawisza Bydgoszcz Klub Strzelecki.

CWKS Legia Warszawa wygrała drużynowo konkurencję 50m Karabin 3x40 mężczyzn, ustanawiając jednocześnie nowy Rekord Polski. Łącznie warszawianie zdobyli 3510 pkt. Złota drużyna CWKS Legii Warszawa to Tomasz BARTNIK, Maciej WOJTASIAK i Robert KRASKOWSKI. Rewelacyjnie wystartowała również drużyna kobiet KS Społem Łódź. W konkurencji 50m Karabin 3x40 kobiet, Agnieszka NAGAY, Katarzyna KOMOROWSKA i Klaudia BUCZEK również ustanowiły nowy Rekord Polski - 3467 punktów.

Najbardziej skutecznymi zawodnikami Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn byli reprezentanci WKS Flota Gdynia i CWKS Legia Warszawa. W sumie zawodnicy tych klubów zdobyli prawie połowę krążków - 13 z 27. Dwa razy Mistrzem Polski został Tomasz BARTNIK. Mistrz Świata z 2018 roku w strzelaniu z karabinu w trzech postawach. Zdobył złoto w swojej koronnej konkurencji oraz w karabinie w pozycji leżącej. Dla Wielkopolski najlepszy wynik uzyskał Filip WAGNER, który zdobył srebrny medal i tytuł Wicemistrza kraju w pistolecie szybkostrzelnym. Na uwage zasługuje fakt, że jest on jeszcze juniorem. Dobry wynik uzyskała również Julita BOREK z SKS Dwór Grunwaldzki w Poznaniu, zajmując czwartą lokatę w pistolecie sportowym 30+30.

W tym samym terminie dodatkowo rozgrywano Grand Prix w konkurencjach pneumatycznych. Poniżej przedstawiamy miejsca zawodników z Wielkopolski w poszczególnych konkurencjach pneumatycznych:

10m Pistolet pneumatyczny kobiet:
7. BOREK Julita DWÓR GRUNWALDZKI POZNAŃ (91 96 89 95 90 93) 554-10x - 7 miejsce w finale
19. PRZYCHODZKA Marcelina GRUNWALD POZNAŃ (87 83 84 90 87 87) 518-8x

10m Karabin pneumatyczny kobiet:
8. ŚWIERCZYŃSKA Gabriela GRUNWALD POZNAŃ (101.9 102.6 104.8 104.0 101.6 103.5) 618.4 - 8 miejsce w finale
17. BUKSA Marta GRUNWALD POZNAŃ (101.4 104.0 102.1 101.0 102.6 102.1) 613.2
24. ZAPARUCHA Aleksandra GRUNWALD POZNAŃ (103.7 102.5 100.3 100.4 102.4 101.6) 610.9
36. INGERSLEBEN Katarzyna GRUNWALD POZNAŃ (101.3 100.7 99.8 97.3 100.6 96.2) 595.9

Wszystkim zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników.

Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn 2019 - Grand Prix w konkurencjach pneumatycznych (.pdf)