W dniach od 16 do 25 marca 2019 roku, w Chorwackim Osijeku odbywały się Mistrzostwa Europy w strzelaniach pneumatycznych. W składzie Reprezentacji Polski na tę imprezę znalazły się dwie zawodniczki Strzeleckiego Klubu Sportowego "DWÓR GRUNWALDZKI" w Poznaniu: juniorka, Dominika Borsuk i Julita Borek, które wystąpiły w konkurencji pistoletu pneumatycznego 10m. Największy sukces spośród zawodniczek i zawodników Reprezentacji Polski startujących w Mistrzostwach, odniosła Klaudia Breś (CWZS Zawisza Bydgoszcz Klub Strzelecki), która zdobyła tytuł Mistrzyni Europy w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego. 

Dominika Borsuk zajęła 31 miejsce indywidualnie, uzyskując wynik 556 pkt. Był to najlepszy start spośród naszych reprezentantek. W tej samej konkurencji 32 lokatę zajęła Maja Maria Jarosińska (ZKS GWARDIA Zielona Góra) - 555 pkt, a na 39 miejscu swój start zakończyła Oliwia Dąbrowska (ŚTS Tychy) - 553 pkt. W konkurencji sklasyfikowano 62 zawodniczki. Wyniki naszych reprezentantek dały łącznie 8 miejsce drużynowo (1664 pkt), co pozwoliło naszej drużynie na awans do 1/4 finału. Tytuł Mistrzyni Europy wywalczyła TARHAN Sevval Ilayda (TUR), drugie miejsce zajęła KOLODA Nadezhda (RUS), a brązowy medal wywalczyła KILADZE Lizi (GEO). Kwalifikacje drużynowe, wygrała reprezentacja Niemiec przed Turcją i Rosją. W 1/4 Finału Polki pokonały drużynę Niemek. Ostatecznie nasza drużyna juniorek zajęła 4 miejsce. W walce o brązowy medal uległa ona reprezentacji Turcji. Gratulujemy postawy i osiągniętego wyniku. Należy pamiętać, że dziewczyny wchodziły do półfinału z ósmego miejsca, pokonując w ćwierćfinale drużynę Niemek, które wczoraj wygrały kwalifikacje drużynowe. Należy także odnotować fakt, że wynik naszej drużyny juniorek z kwalifikacji (1664 pkt) jest nowym rekordem Polski.

Julita BOREK zajęła 33 miejsce w pistolecie pneumatycznym kobiet (560 pkt). Najlepszy wynik z Polek osiągnęła Klaudia BREŚ (CWZS Zawisza Bydgoszcz Klub Strzelecki) która uzyskując wynik 576 pkt, weszła na piątym miejscu do Finału konkurencji. Trzecia z naszych reprezentantek - Natalia KRÓL (WKS Śląsk Wrocław - Sekcja strzelecka - 572 pkt) zajęła wysokie 14 miejsce. Nasza drużyna zakwalifikowała się na 4 miejscu, do Finału konkurencji drużynowej. Pierwszym rywalem była drużyna Niemek. Najlepsze drużyny kwalifikacji to Rosja, Węgry i Ukraina. Kwalifikacje wygrała MAJOR Veronika (HUN - 578 pkt) przed STEINER Sylvia (AUT - 577 pkt) i MEDVEDEVA Svetlana (RUS - 577 pkt).

W Finale konkurencji indywidualnej, tytuł Mistrzyni Europy zdobyła Klaudia Breś. Polka, przed ostatnią finałową serią, traciła jeszcze 0,5 punktu do Greczynki Anny Korakaki, jednak odrobiła straty, wygrała o 0,3 punktu i odniosła największy w karierze sukces. Brązowy medal zdobyła Węgierka Veronika Major.

Niestety nasza drużyna seniorek przegrała w ćwierćfinale konkurencji drużynowej z reprezentacją Niemiec. Polki uzyskały wynik 562 pkt - 14x, a nasze przeciwniczki 571 pkt - 18x. Drużynowo triumfowały Niemki, przed Ukrainkami i Rosjankami. Polską drużynę sklasyfikowano na 6 miejscu.

Na uwagę zasługuje jeszcze wynik uzyskany przez zawodniczkę Społem Łódź, Katarzynę Komorowską, która zajęła 8 miejsce w Finale konkurencji karabinu pneumatycznego. Zwyciężyła Rumunka Laura Georgeta przed Szwajcarką Nino Christen. Obie zgromadziły po 249,1 pkt, a w barażu lepszą okazała się Rumunką. Złoty medal w rywalizacji drużynowej przypadł Rosjankom, które pokonały Włoszki i Rumunki. Polki (Katarzyna Komorowska, Aneta Stankiewicz - Zawisza Bydgoszcz i Agnieszka Nagay - Społem Łódź) zajęły w stawce 21 zespołów dziesiąte miejsce.

Poniżej publikujemy pełny komunikat z Mistrzostw Europy - Osijek 2019.

Komunikat klasyfikacyjny - MISTRZOSTWA EUROPY w strzelaniu z broni pneumatycznej (.pdf)